Litwa na granicy z Rosją i Białorusią planuje wzniesienie stałych fortyfikacji mających na celu powstrzymanie ewentualnego przemieszczania się wrogich sił – poinformował w środę minister obrony Litwy Laurynas Kascziunas. Mur ma stanowić część tzw. bałtyckiej linii obrony, które będą przebiegać wzdłuż granic Estonii, Łotwy i Litwy.
Decyzję o budowie fortyfikacji na granicach z Rosją i Białorusią ogłosił minister obrony Laurynas Kascziunas, który uczestniczył w szczycie w Połądze. Wzięli w nim udział również szefowie obrony narodowej Łotwy oraz Estonii. Po ogłoszeniu decyzji władze mają pilnie przejść do realizacji inwestycji. Fortyfikacje mają bowiem powstać już pod koniec lata 2024.
Projekt budowy muru na granicy Litwy z Rosją i Białorusią to jedynie część dużego projektu tzw. bałtyckiej linii obrony. Sieć fortyfikacji zostanie utworzona również wzdłuż granicy Estonii oraz Łotwy. Minister obrony Litwy przyznał, że kraje te są nawet bardziej zaawansowane w realizacji tego projektu. W ramach bałtyckiej linii obrony mają bowiem zostać rozmieszczone m.in. metalowe „jeże” oraz żelbetowe bloki i czworościany oraz zasieki z drutu i inne zapory.
Wesprzyj nas już teraz!
„Rosja rozumie, że wraz z przystąpieniem Finlandii i Szwecji do Sojuszu Morze Bałtyckie staje się wewnętrznym morzem NATO, co zmusza ją do podejmowania dziwnych decyzji i prowokacji. (…) To rodzaj geopolitycznej konwulsji” – ocenił minister Kascziunas.
„Rosja próbuje nas przetestować, aby zobaczyć, jak zareagujemy. Musimy przyjąć to spokojnie. (…) Za każdym razem, gdy widzimy coś takiego w rosyjskich mediach, bądźmy ostrożni. W większości przypadków są to kłamstwa lub celowe działania” – podkreślił estoński minister Pevkur komentując rosyjskie prowokacje na granicy.
Z kolei łotewski minister obrony Spruds przypomniał, że Rosja już wcześniej przeprowadzała ataki przeciwko państwom bałtyckim, takie jak organizowanie nielegalnej migracji, cyberataki i kampanie dezinformacji. Według ministra w ten sposób testowane są kraje NATO.
Projekt uchwały w sprawie korekty granic morskich Rosji z Finlandią i Litwą na Morzu Bałtyckim, zgłoszony we wtorek przez resort obrony w Moskwie, został w środę usunięty z rosyjskiej rządowej bazy aktów prawnych – poinformowała agencja Reutera.
Źródło: PAP/Aleksandra Akińczo
Oprac. WMa