Umowa pomiędzy komunistycznymi władzami w Pekinie a Watykanem najprawdopodobniej zostanie przedłużona. Chodzi o porozumienie ws. wskazywania kandydatów na biskupów działających na terenie Chin. Kontrowersyjny dokument od samego początku jest krytykowany m.in. przez kard. Josepha Zena.
Sekretarz stanu w Watykanie kard. Pietro Parolin przyznał, że zarówno Pekin jak i Watykan chcą przedłużenia obowiązującego obecnie porozumienia w sprawie nominacji biskupów, a także wzajemnych relacji. Jeśli do tego dojdzie, będzie to już trzeci raz, gdy umowa będzie ponownie zawarta – wciąż tymczasowo.
Informację podaje Catholic News Agency, która powołuje się na słowa kard. Pietro Parolina, które miały paść w kuluarach konferencji dotyczących relacji pomiędzy Watykanem a Chinami. „Wszyscy jesteśmy zainteresowani odnowieniem porozumienia” – powiedział purpurat. Dodał, że umowę można „również rozwinąć w niektórych punktach”, ale nie wyjaśnił, jakie mogą to być szczegóły.
Wesprzyj nas już teraz!
Hierarcha wskazał, że obecna umowa kończy obowiązywać w październiku 2024 i dotychczas była dwukrotnie przedłużana. Wciąż jest uważana za tymczasową. Budzi również wiele kontrowersji. Jej wielkim krytykiem był kard. Joseph Zen, emerytowany biskup Hong Kongu. Purpurat wielokrotnie podkreślał, że umowa z Pekinem jest zagrożeniem dla wolności religijnej w Chinach.
Umowa pomiędzy Watykanem a Pekinem daje przede wszystkim duże możliwości wpływania na to, kto zostanie mianowany przez papieża biskupem. Chińskie władze nominują do tych zaszczytnych funkcji kapłanów należących do tzw. Kościoła patriotycznego – sprzyjającego Pekinowi.
Źródło: catholicherald.co.uk
WMa
Hongkong: Kardynał Zen skazany na grzywnę w sprawie funduszu pomocy demonstrantom