W marcu Koptowie w Egipcie zawiesili dialog ze Stolicą Apostolską. Decyzja była podyktowana ich zaskoczeniem z powodu deklaracji doktrynalnej Fiducia supplicans, która dopuszcza błogosławienie par LGBT. Teraz osiągnięto w tej kwestii porozumienie. Kard. Victor Manuel Fernández spotkał się z patriarchą koptyjskim Teodorem II i ogłosił, że między Kościołem katolickim a Koptami nie ma różnic w ocenie czynów homoseksualnych.
Kard. Victor Manuel Fernández wybrał się osobiście do Kairu, by porozmawiać tam z patriarchą Teodorem II. Po spotkaniu ogłosił, że nie ma żadnych różnic między Kościołem katolickim a Kościołem Koptyjskim w ocenie homoseksualizmu.
Wesprzyj nas już teraz!
W marcu decyzję o zawieszeniu dialogu podjął Święty Synod Koptów, wskazując na obiekcje względem treści Fiducia supplicans. Synod ogłosił też krótki tekst, przypominający o nauce chrześcijańskiej dotyczącej homoseksualizmu.
Kardynał Fernández oświadczył na spotkaniu z Teodorem II, że Kościół katolicki, dokładnie tak, jak Koptyjski, całkowicie odrzuca tzw. małżeństwa jednopłciowe. Przypomniał, że pisał o tym ostatnio w deklaracji Dignitas infinita Dykasterii Nauki Wiary.
Purpurat zapewnił, iż w Fiducia supplicans nie ma w ogóle mowy o błogosławieniu par jednopłciowych „jako takich”.
Nie oznacza to jeszcze, że dialog zostanie oficjalnie przywrócony. Koptowie chcą najpierw dokonać ogólnego bilansu dotychczasowego stanu relacji między Kościołem katolickim a swoją wspólnotą. Oprócz kwestii błogosławienia par tej samej płci chodzi jeszcze o wiele innych zagadnień doktrynalnych, które od wieków są kością niezgody pomiędzy nimi a Rzymem.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach