Prezydent Andrzej Duda postanowił zawetować ustawę o „języku śląskim”. Kancelaria Prezydenta tłumaczy, że decyzja została podjęta w oparciu o opinie ekspertów i językoznawców, którzy wskazywali, że na Górnym Śląsku mamy do czynienia z gwarami czy dialektami śląskimi, a nie odrębnym językiem.
Jak wynika z komunikatu Kancelarii Prezydenta, Andrzej Duda zawetował ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Przedstawiona nowelizacja była potocznie nazywana ustawą o „języku śląskim”. Andrzej Duda wetując ustawę, jednocześnie skierował ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Decyzja została podjęta w oparciu o ekspertyzy, ale również w związku z możliwością prowadzenia przeciwko Polsce wojny hybrydowej.
„Prezydent posiłkując się dostępnymi w sferze publicznej opiniami ekspertów, zwłaszcza językoznawców, wśród których przeważa stanowisko, że gwary śląskie są gwarami języka polskiego, a dialekt śląski, na który się one składają, jest takim samym dialektem języka polskiego, jak np. dialekt małopolski, wielkopolski i mazowiecki, uznał, że nie została spełniona przesłanka prawna wynikająca z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, umożliwiająca uzyskanie przez etnolekt śląski statusu języka regionalnego” – czytamy w komunikacie wydanym przez Kancelarię Prezydenta.
Wesprzyj nas już teraz!
W komunikacie wskazano również, że brak podpisu pod ustawą nie oznacza, że dialekt śląski nie będzie prawnie chroniony. Kancelaria przywołuje tu ustawę z dnia 7 października 1999 roku o języku polskim. Wynika z niej, że polskie prawo chroni dialekty i gwary polskie – w tym dialekt i gwarę śląską.
„Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 4 tej ustawy, ochrona języka polskiego polega w szczególności na upowszechnianiu szacunku dla regionalizmów i gwar, a także przeciwdziałaniu ich zanikowi” – wskazano.
Co ciekawe prezydent Andrzej Duda podejmując decyzję o zawetowaniu nowelizacji ustawy powołał się również obecnie trwającą wojnę na Ukrainie. Przywołano tu możliwość prowadzenia wojny hybrydowej przeciwko Polsce.
„Niedające się wykluczyć działania hybrydowe, jakie mogą być podjęte w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, związane z prowadzoną wojną za wschodnią granicą, nakazują szczególną dbałość o zachowanie tożsamości narodowej. Ochronie zachowania tożsamości narodowej służy w szczególności pielęgnowanie języka ojczystego” – podano w oficjalnym oświadczeniu.
Źródło: prezydent.pl, polsatnews.pl
WMa