8 czerwca 2024

Za tydzień beatyfikacja zamordowanego przez komunistów księdza Michała Rapacza

(Portret Sługi Bożego ks. Michała Rapacza. Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej )

Za tydzień w sobotę w krakowskich Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja księdza Michała Rapacza zamordowanego w 1946 r. przez komunistów w małopolskich Płokach. W porządku chronologicznym jest to pierwszy duchowny męczennik komunistów w Polsce.

Oczywiście, ksiądz Jerzy Popiełuszko, zamordowany w 1984 roku jest najbardziej znanym męczennikiem polskich komunistów i jest pierwszym ogłoszonym błogosławionym męczennikiem czasów PRL, ale w kolejności chronologicznej pierwszym zamordowanym był ks. Michał Rapacz – powiedział PAP ks. dr Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych archidiecezji krakowskiej.

Mszy świętej z obrzędem beatyfikacji w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach przewodniczyć będzie kardynał Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. On też przygotuje homilię, której fragment wygłosi w języku włoskim. Pozostałą część odczyta polski kapłan w naszym języku. Liturgia będzie sprawowana w języku łacińskim, z niektórymi elementami po polsku.

Wesprzyj nas już teraz!

Akt beatyfikacji nastąpi na początku Mszy. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zwróci się do kard. Semeraro z prośbą o beatyfikację.

Biografię męczennika odczyta postulator procesu, ks. prałat Paweł Ptasznik, a kard. Semeraro odczyta list apostolski, w którym papież Franciszek ogłasza ks. Michała Rapacza błogosławionym. W tym momencie odsłonięty zostanie obraz z podobizną nowego błogosławionego. Namalowała go Honorata Wojczyńska, specjalizująca się w sztuce sakralnej absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obraz olejny na płótnie powstał na podstawie zdjęć księdza Rapacza.

Jednocześnie z odsłonięciem obrazu do kościoła wniesiony zostanie relikwiarz ze szczątkami męczennika. W procesji wniesienia uczestniczyć będzie prawdopodobnie przedstawiciel rodziny i mieszkaniec parafii Płoki. Srebrne naczynie powstało w Rzymie. Wykonała je wyspecjalizowana firma. Relikwiarz ma kształt krzyża oplecionego gałązkami oliwnymi, co symbolizuje męczeństwo, ale też – dzięki motywowi roślinnemu – nawiązuje do miejsca, lasu, gdzie zginął duchowny.

Doczesne szczątki nowego błogosławionego, pozyskane z ekshumacji przeprowadzonej w kwietniu przez Instytut Pamięci Narodowej, umieszczone są w centralnej części relikwiarza. Pozostałe szczątki znajdują się w sarkofagu ustawionym przy bocznym ołtarzu w płockim kościele.

Parafia w Płokach jest głównym miejscem kultu nowego błogosławionego. – Po beatyfikacji zarówno relikwiarz, jak i obraz trafią do Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płokach – powiedział rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej, ks. Łukasz Michalczewski.

Na beatyfikację do łagiewnickiej bazyliki wejdzie około 2 tysięcy osób z biletami – to wierni zgłoszeni przez parafie (po pięciu wiernych z parafii). Wejście odbywać się będzie od godz. 9:00 do 10:00. W środku będzie również ok. 500 księży, w tym ok. 30 biskupów i kardynałów. Spodziewani są również przedstawiciele lokalnych władz. Pozostali wierni będą mogli uczestniczyć w uroczystości na błoniach przed bazyliką. Z myślą o nich działać mają dwa telebimy.

Parkingi dla samochodów i autokarów znajdą się przy Centrum Jana Pawła II i przy ul. Tadeusza Motarskiego. Na terenie sanktuarium posługę będą pełnić patrole Maltańskiej Służby Medycznej. W sumie nad bezpiecznym przebiegiem uroczystości czuwać ma ok. 150 osób, w tym policjanci, strażacy, harcerze i wolontariusze.

Archidiecezja krakowska rozpoczęła proces beatyfikacyjny księdza Rapacza w 1992 roku.

Michał Rapacz urodził się w 1904 r. w Tenczynie w Małopolsce. Po ukończeniu seminarium duchownego w Krakowie pracował jako wikary w Płokach w gminie Trzebinia. Gdy po wybuchu wojny Armia Czerwona zajęła powiat chrzanowski, stał się celem ataków komunistów. Nakłaniano go do tego, aby opuścił parafię. Mimo ostrzeżeń postanowił zostać.

W nocy z 11 na 12 maja 1946 r. na plebanię wtargnęła kilkunastoosobowa bojówka komunistyczna, która odczytała księdzu Rapaczowi wyrok śmierci, a następnie wywiozła go do lasu. Tam został zastrzelony.

pap logo

Źródło: PAP (Beata Kołodziej)

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 31 186 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram