Jednym z celów polsko – niemieckiej współpracy, zapowiedzianej podczas wizyty w Polsce Olafa Scholza, mają być zabiegi o „równość płci”. Władze Berlina i Warszawy mają weryfikować postępy wdrażania w życie zapisów niesławnej Konwencji Stambulskiej, a także zabiegać o relizację postulatów lobby LGBT+.
Kancelaria premiera opublikowała „Polsko-niemiecki plan działania” po wtorkowych konsultacjach międzyrządowych z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska i kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Były to pierwsze konsultacje między rządami Polski i Niemiec od 2018 r.
W dokumencie zobowiązano się poddać przeglądowi i rozwijać wszystkie obszary stosunków dwustronnych. Zadeklarowano też dzielenie się poglądami i najlepszymi praktykami dotyczącymi kwestii wspólnego zainteresowania w odniesieniu do eliminowania wszelkich form „przemocy ze względu na płeć” w rozumieniu Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, którą podpisano w Stambule w 2011 r.
Wesprzyj nas już teraz!
„Będziemy dążyć do upowszechniania współpracy, koncentrując się na równości osób LGBTIQ+ przez wymianę poglądów, informacji i najlepszych praktyk z uwzględnieniem naszych społeczeństw obywatelskich oraz przyjętej przez Komisję Europejską strategii na rzecz równości osób LGBTIQ na lata 2020–2025” – napisano w dokumencie.
Unijny program zakłada zaostrzoną cenzurę polityczną w imię walki z tzw. mową nienawiści, czy promowanie tęczowej agitacji w miejscach pracy.
„Pragniemy zawrzeć porozumienie w sprawie równości płci. Co najmniej raz w roku powinny odbywać się profesjonalne konsultacje międzyresortowe na wysokim szczeblu (Dzień Polsko-Niemiecki)” – zaznaczono w dokumencie przyjętym po wizycie delegacji z Berlina.
commission.europa.eu, (PAP)
FA