4 lipca 2024

Biskupi piszą o posłuszeństwie. Schneider, Strickland i Aguer wydadzą wspólną książkę

Trzej biskupi opublikują wkrótce nową książkę o posłuszeństwie w Kościele. Athanasius Schneider, Joseph Strickland i Héctor Aguer chcą wezwać do wierności Bogu w czasach kryzysu w Kościele.

Książka ukaże się najpierw w języku angielskim nakładem Sophia Institute Press pod tytułem: „We Must Obey God: Fidelity and Obedience in Times of Crisis” (pol. „Musimy słuchać Boga. Wierność i posłuszeństwo w czasach kryzysu”). Autorzy książki są dobrze znani czytelnikom portalu PCh24.pl.

Abp Héctor Aguer jest byłym metropolitą La Platy w Argentynie. Na tym urzędzie zastąpił go z woli Franciszka sam Victor Manuel Fernández… Od kilku lat abp Aguer publikuje w sieci artykuły, w których wzywa do obrony wiary katolickiej i przeciwstawia się nadużyciom władzy, do których skorzy są progresiści.

Wesprzyj nas już teraz!

Bp Athanasius Schneider to biskup pomocniczy Astany w Kazachstanie, autor setek artykułów i wielu książek, częsty gość w Polsce. Bp Schneider od wielu lat publikuje teksty, które są dla katolików przewodnikiem w czasach obecnego kryzysu.
Bp Joseph Strickland jest byłym ordynariuszem diecezji Tyler w Teksasie w USA. Został usunięty z urzędu przez papieża Franciszka w ubiegłym roku, co jest interpretowane przez dziennikarzy jako kara za jego ostre wystąpienia przeciwko patologiom we współczesnym Kościele. Bp Strickland głosi Ewangelię prostym, jasnym i konkretnym językiem; od kilku lat sprawuje też Mszę świętą w tradycyjnym rycie rzymskim.

Książka trzech biskupów ma według wydawcy odpowiadać na następujące pytania:

– co mają robić rodziny w obliczu rządowych represji?

– co mają robić księża prześladowani nawet przez samego papieża za bycie wiernymi doktrynie Chrystusa?

– co powinien robić katolik, który ze względu na pragnienie wierności wobec Ewangelii spotyka się z pogardą albo nawet karami kanonicznymi?

Książka ma odwoływać się do wielu przykładów historycznych, zarówno dotyczących Apostołów, Ojców Kościoła i znanych świętych, jak i tych związanych z autentycznie katolickim oporem wobec zewnętrznych prześladowań.

Idea trzech biskupów przywodzi na myśl inicjatywę Pro Ecclesia Universali, w którą zaangażowało się Stowarzyszenie ks. Piotra Skargi. Chodzi o przypomnienie biskupom o ich odpowiedzialności za Kościół powszechny.

Po to, żeby rozpocząć przywracanie naruszonej w Kościele jedności – zawiązała się inicjatywa katolików świeckich Pro Ecclesia Universali (czyli: „Dla Kościoła powszechnego”). Inicjatywa narodziła się w Polsce, jest jednak skierowana – zgodnie z nazwą – do całego świata. Obok takich organizacji jak Stowarzyszenie ks. Piotra Skargi, Instytut Ordo Iuris czy Centrum Życia i Rodziny do Pro Ecclesia Universali przyłączyli się świeccy katolicy z wielu krajów, między innymi ze Słowacji, Estonii, Chorwacji czy Kolumbii. Pierwszą kampanią, jaką podjęli wierni zrzeszeni w Pro Ecclesia Universali, jest broszura poświęcona zadaniom biskupów całego świata. Jej tytuł brzmi: „Odpowiedzialność biskupów za Kościół powszechny w czasach zamętu”. Tekst został przygotowany w sumie aż w siedmiu językach (polskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim i portugalskim). Inicjatorzy Pro Ecclesia Universali planują wysłać tę broszurę do wszystkich biskupów świata (sic!).

Przesłanie tekstu jest proste: ukazuje odpowiedzialność, jaką każdy pojedynczy biskup ponosi nie tylko za swoją własną diecezję, ale również za cały Kościół powszechny. Broszura została przygotowana bardzo skrupulatnie od strony teologicznej i prawnej. Analizę i wnioski oparto na Piśmie Świętym, Tradycji Kościoła katolickiego, Magisterium Soborów i Papieży, Kodeksie Prawa Kanonicznego. Twórcy przypomnieli, że biskup nie tyle może interweniować w przypadkach szerzenia herezji i zamętu poza własną diecezją, ile jest do tego po prostu zobowiązany na gruncie mandatu, jakiego udzielił mu sam Jezus Chrystus. Każdy biskup, będąc następcą Apostołów, ponosi wielką odpowiedzialność za jedność i czystość wiary katolickiej. Z tego zostanie rozliczony – przez ludzi i przez Boga.

W tekście czytamy:

„Biskup, nawet jeżeli sam nie wprowadzi w powierzonej mu diecezji żadnych reformistycznych rozwiązań, nie może zadowalać się biernym patrzeniem na to, jak wiara i moralność wiernych podlegają kształtowaniu z zewnątrz, przez przykład innych. Z perspektywy czasu łatwo można wykazać, że problemy, które pojawiają się dziś w różnych miejscach Kościoła, mają swoje źródło w zaniedbaniach czy błędnych decyzjach z przeszłości”.

Źródło: lifesitenews.com

Pach

PRO ECCLESIA UNIVERSALI czyli kim naprawdę jest biskup? Co powinien robić dla Kościoła powszechnego?

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 931 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram