Oskarżony o schizmę abp Carlo Maria Viganò jest ekskomunikowany. Informuje o tym komunikat Dykasterii Nauki Wiary. Powodem zaciągnięcia przez byłego nuncjusza apostolskiego w USA ekskomomuniki „latae sententiae” jest nieuznawanie przez niego legalności obecnego papieża i Soboru Watykańskiego II.
Ekskomunika „latae sententiae” (excommunicatio latae sententiae) to ekskomunika wiążąca mocą samego prawa. Jest ona automatyczną konsekwencją czynu.
Komunikat Watykanu został opublikowany na stronie internetowej Dykasterii.
Wesprzyj nas już teraz!
Brzmi następująco:
„4 lipca 2024 roku zebrał się kongres Dykasterii Nauki Wiary, by zakończyć pozasądowy proces karny związany z kanonem 1720 Kodeksu Prawa Kanonicznego przeciwko Wielce Czcigodnemu Carlo Marii Viganò, arcybiskupowi tytularnemu Ulpiany, oskarżonemu o zastrzeżone przestępstwo schizmy (kanony 751 i 1364 CIC; art. 2 SST).
Dobrze znane są jego publiczne oświadczenia ukazujące odmowę uznania i poddania się Najwyższemu Pasterzowi, odrzucenie jedności z podległymi mu członkami Kościoła, a także [odrzucenie] prawomocności i autorytetu nauczycielskiego II Soboru Watykańskiego.
Podczas zakończenia procesu karnego, Wielce Czcigodny Carlo Maria Viganò został uznany winnym zastrzeżonego przestępstwa schizmy.
Dykasteria ogłosiła ekskomunikę latae sententiae zgodnie z kanonem 1364 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Zniesienie kary jest w tym wypadku zastrzeżone Stolicy Apostolskiej.
Decyzja została obwieszczona Wielce Czcigodnemu Viganò 5 lipca 2024 roku”.
***
Dykasteria Nauki Wiary jest nie tylko najważniejszym urzędem doktrynalnym Watykanu; ma również sekcję dyscyplinarną, która zajmuje się przestępstwami duchownych. To właśnie dlatego urzędnicy tej Dykasterii napisali 11 czerwca do abp. Carlo Marii Viganò, wzywając go do swojego biura – w związku z oskarżeniami o przestępstwo schizmy. Kodeks Prawa Kanonicznego za schizmę przewiduje karę ekskomuniki, sprawa jest zatem najwyższej wagi – dotycząc członkostwa w Kościele, dotyczy zbawienia wiecznego.
Dykasteria wskazała, że Carlo Maria Viganò zawinił w czterech obszarach. Publikował oświadczenia, które skutkują odrzuceniem elementów koniecznych do zachowania komunii z Kościołem katolickim; odrzucał prawomocność pontyfikatu papieża Franciszka; zerwał z komunię z papieżem; odrzucił II Sobór Watykański. Podpisany pod listem ks. John Kennedy, sekretarz sekcji dyscyplinarnej Dykasterii, polecił arcybiskupowi stawić się w Rzymie 20 czerwca; albo najdalej do 28. czerwca. Możliwe byłoby też pisemne odniesienie się do zarzutów.
Arcybiskup się nie pojawił; 28 czerwca ogłosił za to oświadczenie, w którym zadeklarował, że nie chce żadnej jedności z Franciszkiem.
Źródła: Vatican.va, KAI, PCh24.pl
Pach
Sprawa arcybiskupa Viganò. Czy powinien zostać ekskomunikowany?
Ostateczne odrzucenie błędów abp. Viganò. Roberto de Mattei punktuje schizmę arcybiskupa