We wtorek sejmowa Komisja Nadzwyczajna zajmie się kolejnymi trzema projektami liberalizującymi proceder zabijania nienarodzonych. Pod koniec czerwca komisja poparła projekt autorstwa Lewicy, który przewiduje niekaralność za zbrodnię aborcji.
Dyskusja ma dotyczyć trzech projektów: poselskiego projektu ustawy o „bezpiecznym przerywaniu ciąży” autorstwa Lewicy, poselskiego projektu ustawy o „świadomym rodzicielstwie” autorstwa Koalicji Obywatelskiej oraz poselskiego projektu nowelizacji ustawy o „planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży” autorstwa Trzeciej Drogi.
Propozycja Lewicy gwarantuje aborcję „na życzenie” do końca 12. tygodnia ciąży, a w określonych przypadkach także po upływie tego terminu – gdy ciąża stanowi „zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety”. W propozycji Lewicy wraca przesłanka eugeniczna, umożliwiająca zabicie dziecka ze względu na podejrzenie nieprawidłowości rozwojowych lub genetycznych. Dziecko będzie można również zabić w sytuacji wyłącznie podejrzenia, że ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.
Wesprzyj nas już teraz!
Projekt Lewicy zakłada również nowelizację Kodeksu karnego, polegającą na zniesieniu kary więzienia za przeprowadzenie lub pomoc w aborcji. Ogranicza również karę maksymalnie do 5 lat, kiedy ma miejsce zabicie dziecka zdolnego do funkcjonowania poza organizmem kobiety. Wprowadzenie niekaralności dla np. lekarzy, położnych czy aktywistek aborcyjnych będzie jednoznaczne z legalizacją procederu.
Niemal identyczny projekt złożyła grupa posłów Koalicji Obywatelskiej. Przepisy zakładają, że „osoba w ciąży” (nie matka) ma prawo do „świadczenia zdrowotnego” w postaci zabicia dziecka w okresie pierwszych 12 tygodni życia w łonie matki. Propozycja KO zawiera również przesłankę eugeniczną, jak i przesłankę czynu zabronionego.
Z kolei projekt autorstwa Trzeciej Drogi dotyczy odwrócenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. Projekt zakłada możliwość zabicia nienarodzonego dziecka w trzech sytuacjach – gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety, występuje duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
Projekt przewiduje, że podczas prowadzonej w szkołach edukacji o życiu seksualnym człowieka przekazywane będą również informacje o środkach antykoncepcyjnych. Zawiera także ścieżkę postępowania po gwałcie, która powinna opierać się nie tylko na dostępności aborcji, ale także wsparciu psychologicznym ofiary.
PAP / oprac. PR