18 lipca 2024

Zielona energia, 1,5 mln nowych domów i reset z UE. Król Karol III zaprezentował program nowego rządu

(EPA/ROGER HARRIS / HOUSE OF LORDS Dostawca: PAP/EPA.)

W środę król Karol III przedstawił w Izbie Lordów program nowego rządu Partii Pracy, która niedawno wygrała wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Zakłada on między innymi skupienie się na zapewnieniu stabilności gospodarczej i podjęcie bardziej zdecydowanych działań w celu ograniczenia nielegalnej imigracji oraz reset stosunków z Unią Europejską.

Jeszcze przed przemową króla, premier Keir Starmer wywodzący się z Partii Pracy, która od 2010 r. znajdowała się w opozycji, obiecał, że jego rząd pobudzi wzrost gospodarczy na Wyspach. 

Król wskazał w przemówieniu na ponad 35 projektów ustaw, które będą wprowadzone w najbliższym czasie, a dotyczących egzekwowania zasad fiskalnych, niezależnej oceny przyszłych budżetów, aby zapobiec powtórzeniu się uchwaleniu minibudżetu byłej premier Liz Truss na 2022 r., który negatywnie wpłynął na gospodarkę. – Stabilność będzie kamieniem węgielnym polityki gospodarczej mojego rządu – powiedział król Karol III, dodając, że „każda decyzja będzie zgodna z zasadami fiskalnymi. Uchwalone zostaną przepisy zapewniające, że wszystkie istotne zmiany w podatkach lub wydatkach będą podlegały niezależnej ocenie przez Biuro Odpowiedzialności Budżetowej”.

Wesprzyj nas już teraz!

Ma powstać nowy fundusz w celu ściągnięcia inwestycji do Wielkiej Brytanii. Londyn nie zrezygnuje z inwestycji w „zieloną energię”. Labourzyści planują także przyspieszyć procedury dotyczące wybudowania 1,5 mln nowych domów i znacjonalizować koleje.

Ma powstać nowe dowództwo ds. bezpieczeństwa granic ze wzmocnionymi „siłami antyterrorystycznymi”, aby zwalczać „przestępczość imigracyjną”.

Labourzyści mają wzmocnić prawa pracowników oraz zreformować Izbę Lordów poprzez pozbawienie dziedzicznych posiadaczy tytułu do zasiadania w niej. Zajmą się także ograniczeniem dostępu do tytoniu i regulacją działalności zespołów piłkarskich.

Rząd ma uchylić warunkowy immunitet przyznany osobom, które popełniły przestępstwa podczas zamieszek w Irlandii Północnej.

Król Karol mówił, że „zapewnienie wzrostu gospodarczego będzie podstawową misją nowego rządu”, który „będzie dążył do nowego partnerstwa zarówno z przedsiębiorstwami, jak i pracownikami oraz pomoże krajowi pokonać niedawne wyzwania związane z kosztami życia poprzez priorytetowe traktowanie tworzenia bogactwa dla całego społeczeństwa”.

Powstanie szereg regulacji, które ukształtują „nowy ład” dla siły roboczej, „w celu zakazania praktyk wyzysku i wzmocnienia praw pracowniczych”. Większy nacisk będzie położony na „audyt ładu korporacyjnego obok inwestycji emerytalnych”.

W przemówieniu wygłoszonym przez króla nie znalazły się projekty silnie wspierane przez członków Partii Pracy dotyczące obniżenia wieku uprawniającego do głosowania do 16 lat oraz zniesienia limitu świadczeń socjalnych dla dwójki dzieci.

Nowy rząd brytyjski będzie dążył do poprawy relacji z UE. Król Karol mówił: – Mój rząd będzie starał się zresetować stosunki z partnerami europejskimi i pracować nad poprawą stosunków handlowych i inwestycyjnych Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z długoletnią tradycją brytyjską, monarcha w uroczystej mowie przedstawia program legislacyjny nowych rządów przed parlamentem.

Nowa ekipa ma wynegocjować lepsze porozumienie z UE, znosząc niepotrzebne bariery handlowe. Tuż po uformowaniu rządu nowy szef dyplomacji David Lammy opublikował na rządowej stronie internetowej artykuł zatytułowany „Czas zresetować stosunki Wielkiej Brytanii z Europą”. Brytyjski minister odpowiedzialny za politykę zagraniczną już niebawem w pierwszej kolejności ma udać się w podróż do Niemiec, Polski i Szwecji.

15 lipca nowy minister stosunków z UE Nick Thomas-Symonds spotkał się z wiceprzewodniczącym wykonawczym Komisji Europejskiej Marošem Šefčovičem w celu przygotowania gruntu pod dalsze rozmowy między Wielką Brytanią i UE.

18 lipca europejscy przywódcy zbiorą się w Blenheim Palace pod Oksfordem na nowym szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, forum międzyrządowym utworzonym w 2022 r. w następstwie pełnoskalowej ofensywy rosyjskiej na Ukrainie. Forum ma wskrzesić „nowego ducha współpracy” między przywódcami europejskimi.

Źródło: easterneye.biz, euractiv.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 111 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram