Sejm podjął w piątek uchwałę w sprawie uczczenia 81. rocznicy zbrodni ludobójstwa dokonanej na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich. Sejm „oddaje hołd ofiarom i upomina się o pamięć o nich i o ludobójstwie, które dotknęło mieszkańców wschodnich terenów Polski” – napisano.
W przyjętej uchwale przypomniano, że „11 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała napaści na ponad 100 polskich miejscowości na Wołyniu i zamordowała tysiące Polaków — w większości starców, kobiet i dzieci”.
„Dzień ten — ze względu na skalę dokonanej wówczas zbrodni — przeszedł do historii jako krwawa niedziela i jest symbolem rzezi wołyńskiej. Atak na polską społeczność był częścią zaplanowanych i konsekwentnie przeprowadzanych mordów dokonywanych na Polakach w latach 1943-1945 przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię, SS Galizien oraz inne jednostki i organizacje kolaborujące z III Rzeszą Niemiecką na terenach dawnych województw Rzeczypospolitej — wołyńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego. Zginęło wtedy co najmniej 100 tysięcy Polaków, a setki tysięcy zostały zmuszone do opuszczenia swych domów i ucieczki” – podkreślono w uchwale.
Wesprzyj nas już teraz!
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej potępia propagowanie ideologii oraz symboliki nawiązującej do Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Osoby oraz organizacje, które organizowały ludobójstwo, muszą być objęte infamią oraz na zawsze stanowić antywzór działania. Obserwując wzrastającą popularność odwołań do Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii na Ukrainie, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że należy dążyć na poziomie państwowym do wyeliminowania tego typu postaw” – wskazano w dokumencie.
Za przyjęciem uchwały oddającej hołd ofiarom pomordowanym w wyniku ludobójstwa na Kresach Wschodnich opowiedziało się 427 posłów. Żaden z obecnych na sali nie zagłosował przeciwko przyjęciu uchwały. Natomiast 7 posłów zdecydowało się wstrzymać od głosowania. Byli to parlamentarzyści Polski 2050, a wśród nich m.in. Paweł Zalewski, Michał Gramatyka czy Joanna Mucha. Od głosu wstrzymał się również najmłodszy z posłów, niezrzeszony Adam Gomoła.
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej potępia wszelkie próby relatywizacji prawdy o Rzezi Wołyńskiej oraz zakłamania i fałsz w dyskusji o tym wydarzeniu. Już w trakcie II Wojny Światowej dowódcy OUN/UPA stosowali taktykę zrzucania odpowiedzialności na Sowietów i Niemców. Dzisiaj, widząc małą znajomość zbrodniczego charakteru UPA na Ukrainie, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa do wszelkich działań edukacyjnych, które będą podstawą do współpracy między Polską a Ukrainą” – zaznaczono.
Jak napisano, Sejm „daje wyraz przekonaniu, że pamięć o zbrodni, hołd dla ofiar i ich godne upamiętnienie są niezbędne dla partnerskich, dobrosąsiedzkich i przyjaznych relacji między Polską a Ukrainą”. „Obecnie takie relacje są szczególnie potrzebne obu naszym narodom. Polska, wspierając naród ukraiński w walce z rosyjskim agresorem, oczekuje uczciwego upamiętnienia męczeńskiej śmierci swoich obywateli z rąk nacjonalistów ukraińskich” – czytamy w uchwale.
Źródło: PAP
WMa