Włoscy badacze użyli nowej techniki rentgenowskiej celem przebadania Całunu Turyńskiego. W ich ocenie całun pochodzi z czasów Chrystusa.
Uczeni pracują w Instytucie Krystalografii przy Narodowej Radzie Badawczej (Consiglio Nazionale delle Ricerche). Przedmiotem ich analizy było osiem niewielkich próbek z tkaniny całunu. Skupili się na badaniu wieku celulozy lnianej, to znaczy łańcuchów cząsteczek cukru. Cząsteczki te z czasem ulegają rozkładowi. Badając ich stan, uczeni doszli do wniosku, że całun ma około 2000 lat.
Na łamach magazynu „Heritage” badacze stwierdzili, że można mówić o zgodności z pomiarami wykonanymi na próbce lnu pochodzącej z Masady w Izraelu, a której wiek oceniono na lata 55-74 po Chrystusie. Porównanie z tkaninami lnianymi ze średniowiecza wykazało z kolei duże rozbieżności gdy idzie o stan celulozy lnianej. Według jednego z naukowców biorących udział w analizie, dr. Liberato De Caro, najnowsze badanie pozwala odrzucić wyniki testu z roku 1988, które sugerowały, że całun jest średniowiecznym falsyfikatem. Jego zdaniem tamte wyniki mogły mieć związek z zanieczyszczeniem całunu. Innymi słowy, badacze z roku 1988 mogli niedokładnie oczyścić analizowaną próbkę, a wówczas użyta przez nich metoda dała wyniki nieodpowiadające faktycznemu wiekowi całunu.
Wesprzyj nas już teraz!
Wcześniej, w tym roku, pojawiło się badanie, które wykazało, że len wykorzystany do produkcji całunu wyrósł na Bliskim Wschodzie, a konkretnie w zachodnim Lewancie. Autorzy tego badania zwrócili uwagę, że takie pochodzenie lnu czyni hipotezę o średniowiecznym fałszerstwie znacznie bardziej karkołomną.
Źródło: catholicherald.co.uk
Pach
Nowe badanie: Len z Całunu Turyńskiego wyrósł na Bliskim Wschodzie