Przełomowe rozmowy w Watykanie. Urzędnicy Kurii Rzymskiej przyjmą przedstawicieli Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików – skrajnie progresywnej grupy, która współrządzi Kościołem w Niemczech i pcha naprzód Drogę Synodalną.
Kierownictwo Centralnego Komitetu (ZdK) będzie przebywać w Rzymie w dniach 2-4 września.
Przewidziano wiele rozmów z urzędnikami Kurii Rzymskiej. W oficjalnym harmonogramie dominują ogólne tematy w rodzaju ochrony klimatu czy synodalności w ogóle, ale jest wiadome, że prawdziwym powodem wizyty ZdK w Watykanie jest wyłącznie niemiecka Droga Synodalna i jej reformy.
Wesprzyj nas już teraz!
Spotkanie jest przełomowe, bo w ostatnich latach Kuria Rzymska odmawiała rozmów z ZdK. Watykan nie chciał spotykać się z niemieckimi świeckimi, uznając, że byłby to znak traktowania Centralnego Komitetu jako organu uprawnionej władzy kościelnej w Niemczech, co w związku z propozycjami reform Drogi Synodalnej mogłoby być niebezpieczne.
Kościół katolicki w Niemczech naciskał jednak na organizację spotkania. Z sukcesem.
Niemiecka Droga Synodalna proponuje zmiany w wielu obszarach, od celibatu i moralności, przez rolę kobiet, aż po sposób sprawowania władzy w Kościele. W większości przypadków chodzi o reformy, których nie może wprowadzić żaden Kościół lokalny. Przedstawiciele Centralnego Komitetu mają nadzieję przede wszystkim na jedno: przekonanie Kurii Rzymskiej do udzielenia zielonego światła na funkcjonowanie tzw. Wydziału Synodalnego.
Wydział Synodalny to nowatorski organ złożony zarówno z biskupów jak i świeckich. Jego prace toczą się bez zgody Watykanu. Wydział przygotowuje powstanie specjalnej Rady Synodalnej – struktury, która miałaby docelowo przejąć kontrolę nad sprawami Kościoła w Niemczech. Byłaby złożona z biskupów i ze świeckich z ZDK. W formułowanej dotąd ocenie Watykanu mogłoby to się wiązać z podważeniem hierarchicznej i sakramentalnej struktury Kościoła.
Fakt zaproszenia kierownictwa Komitetu Centralnego do Watykanu sugeruje jednak chęć dialogu, a to z kolei – gotowość do akceptacji funkcjonowania Wydziału i Rady Synodalnej w jakiejś formie, nawet ograniczonej.
Rzecz ma potencjalnie duże skutki dla Kościoła powszechnego, bo nowy niemiecki model zarządzania mógłby być promowany jako wzorcowy, zwłaszcza w krajach Unii Europejskiej.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach