6 września 2024

Nikaragua: prezydent Ortega w wyniku presji USA uwolnił ponad 130 więźniów politycznych i religijnych

(Daniel Ortega, fot. YouTube)

Amerykańscy politycy poinformowali o uwolnieniu 135 więźniów politycznych i religijnych w Nikaragui. Wśród nich są świeccy katolicy i 13 osób związanych z teksańską grupą ewangelikalną, Mountain Gateway.

Nad uwolnieniem więźniów pracował amerykański Departament Stanu. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Joe Bidena, Jake Sullivan, mówił, że wypuszczenie uwięzionych osób nastąpiło w wyniku nacisków międzynarodowych.

Nikt nie powinien zostać uwięziony za pokojowe korzystanie ze swoich podstawowych praw do wolności słowa, zrzeszania się i praktykowania swojej religii – oznajmił Sullivan.

Wesprzyj nas już teraz!

Wiele uwolnionych osób znalazło schronienie w Gwatemali, której rząd współpracował z władzami amerykańskimi.

„Uwolnieni obywatele Nikaragui będą teraz mieli możliwość ubiegania się o legalne ścieżki przesiedlenia do Stanów Zjednoczonych lub gdzie indziej i rozpoczęcia procesu odbudowy swojego życia” – napisał w oświadczeniu Departament Stanu.

Za kratami więzień w Nikaragui wciąż przebywa jednak wielu polityków opozycji.

Rząd prezydenta Daniela Ortegi w ciągu ostatnich sześciu lat uwięził setki przeciwników politycznych. Represje zaczęły się po protestach przeciwko decyzji Ortegi o zwiększeniu składek na ubezpieczenie społeczne.
Rząd wydalił z kraju niektóre siostry zakonne, nuncjusza apostolskiego abp. Waldemara Sommertaga, zamknął katolickie szkoły i media. Dziesiątki duchownych osadzono w więzieniach. W styczniu 2024 r. władze zgodziły się uwolnić biskupa Rolanda Álvareza, który wraz z seminarzystami ostatecznie został wysłany do Watykanu.

W ubiegłym tygodniu władze zakazały działalności 169 organizacjom pozarządowym, w tym katolickim i ewangelickim. Skonfiskowano również środki zgromadzone na funduszu emerytalnym dla kapłanów katolickich i zniesiono ulgi podatkowe dla Kościoła katolickiego i wspólnot ewangelikalnych.

Departament Stanu podkreślił, że „Daniel Ortega, [wiceprezydent] Rosario Murillo i ich współpracownicy nadal łamią prawa człowieka, tłumią uzasadniony sprzeciw, przetrzymują przeciwników we więzieniach, zajmują ich własność i uniemożliwiają obywatelom powrót do ich ojczyzny”. Wezwano „do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych i więźniów sumienia w Nikaragui”.

Niewygodne dla władzy osoby trafiają do więzień pod pretekstem dopuszczenia się „przestępstw finansowych” (pranie pieniędzy) lub z powodu niedawno ustanowionych nowych przestępstw, takich jak „rozpowszechnianie fałszywych wiadomości” lub „podważanie integralności narodowej”. Rząd po prostu knebluje usta obywatelom, nie zezwalając na wolność wypowiedzi.

Zgodnie z kwietniowym raportem Komisji Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej na temat prześladowań religijnych na świecie, Nikaragua jest jednym z największych prześladowców religijnych.
Obszar Nikaragui został zasiedlony przez hiszpańskich kolonizatorów na początku XVI wieku. Niepodległość od Hiszpanii została ogłoszona w 1821 roku. Kraj stał się niepodległą republiką w 1838 roku. W 1978 roku wybuchła wojna domowa, która rok później wyniosła do władzy marksistowskich partyzantów sandinistowskich pod wodzą rządzącego obecnie Daniela Ortegi Saavedry. W odpowiedzi Amerykanie wszczęli walkę przeciw sandinistom.
Ortega przegrał wybory w 1990, 1996 i 2001 roku, by wrócić do władzy w 2006. Wygrał także elekcje w 2011, 2016 i ostatnio w 2021 roku.

W 1983 r. papież Jan Paweł II podczas wizyty w Nikaragui publicznie upomniał nikaraguańskiego księdza, teologa wyzwolenia Ernesto Cardenale, który walczył w bojówkach sandinistów.
Po ostatnich wyborach przywódca zaczął brutalnie rozprawiać się w opozycją. Zamknął ponad 3300 organizacji pozarządowych, aresztował kilkudziesięciu opozycyjnych kontrkandydatów na prezydenta, liderów sektora prywatnego, pracowników organizacji pozarządowych, obrońców praw człowieka, dziennikarzy i duchownych. W wyniku wyborów samorządowych w 2022 r. we wszystkich gminach Nikaragui rządzą sandiniści. Umacnia się władza jednej partii. Kraj zmierza w kierunku totalitaryzmu.

W 2023 r. sąd nikaraguański nakazał rządowi przejęcie prowadzonego przez jezuitów Uniwersytetu Ameryki Środkowej, uznając, że uczelnia jest „ośrodkiem terroryzmu”. Skonfiskowano jego mienie i uniwersytet przestał działać. Ortega nie pozwala na funkcjonowanie jakiejkolwiek instytucji, która nie byłaby pod kontrolą władzy.

Ortegę krytykują nie tylko Amerykanie, ale także przywódcy niektórych państw Ameryki Południowej, w tym Chile i Kolumbia.

Wobec prześladowań Kościoła w Nikaragui papież Franciszek milczy. Watykan ogranicza się do krótkich oświadczeń wyrażających „zaniepokojenie” wydarzeniami w Nikaragui. Część komentatorów wskazuje, że wynika to z dyplomatycznej ostrożności, która nakazuje działania zakulisowe, a nie bezpośrednią konfrontację medialną. Inni uważają, że taka polityka prowadzi tylko do pogorszenia sytuacji.

Źródło: catholicnewsagency.com, cia.gov

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram