19 września 2024

Hiszpańska aktywistka klimatyczna i znana przeciwniczka energii atomowej obejmie drugie najważniejsze stanowisko w KE

(fot. EPA/JOHN THYS / POOL Dostawca: PAP/EPA.)

Hiszpańska socjalistka i aktywistka klimatyczna Teresa Ribera zajmie drugie najbardziej wpływowe stanowisko w Komisji Europejskiej. Szefowa KE Ursula von der Leyen właśnie powierzyła jej funkcję komisarza ds. konkurencji, co oznacza, że Ribera będzie odpowiadać za transformację energetyczną i politykę klimatyczną UE.

To jeden z nielicznych obszarów, w którym Bruksela ma wyłączne kompetencje w stosunku do 27 państw członkowskich UE i ogromne uprawnienia.

Hiszpanka jest sojuszniczką socjalistycznego premiera Hiszpanii Pedro Sancheza. W KE zajmie się kwestiami energetyczno-klimatycznymi i strategią przemysłową. W ciągu stu dni ma przedstawić pakt na rzecz czystego przemysłu.

Wesprzyj nas już teraz!

Wcześniej, w swoim kraju, Ribera negocjowała w sprawie „sprawiedliwej transformacji” z hiszpańskimi górnikami i odpowiadała za wycofywanie .paliw kopalnych. W Brukseli będzie miała dopilnować, aby KE – mimo sprzeciwu wobec Europejskiego Zielonego Ładu – utrzymała dotychczasowy kurs w zakresie dekarbonizacji i cyfryzacji, godząc „ochronę klimatu z dobrze prosperującą gospodarką”.

Ribera ma przekonać liderów europejskich państw do wycofania dotacji dla paliw kopalnych i wprowadzenia nowych podatków ekologicznych.

Hiszpanka wyraziła radość z powierzonego jej stanowiska. – To dobra okazja, aby dalej budować europejskie marzenie – oznajmiła tuż po zaproponowaniu jej nowej funkcji. Jej nominacja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski.

Ribera jest przeciwniczką rozwijania energii jądrowej. Jej najbliższy współpracownik Miguel Gil Tertre, urzędnik Komisji, którego mianowała swoim szefem personelu, był w zespole, który pomógł Draghiemu napisać raport na temat stanu europejskiej gospodarki.

Zaczynała jako technokratka i dyplomata od zmian klimatycznych. W 2020 r. wskutek jej zaangażowania Hiszpania stała się jednym z pierwszych krajów, które wyznaczyły sobie cel prawny, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Cel ten później przyjęła cała UE. Wynegocjowała również porozumienia ze związkami zawodowymi i przemysłem w sprawie wycofania się z węgla i energii jądrowej. W Europie zaangażowała się w dyskusje dot. wdrażania zielonej agendy UE. Odgrywa główną rolę w negocjowaniu porozumień na corocznych szczytach klimatycznych COP Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Po pełnoskalowym ataku Rosji na Ukrainie wynegocjowała dla swojego kraju odstępstwo od przepisów UE dotyczących rynku energii elektrycznej, by rząd mógł sam ustalać ceny energii elektrycznej.

Według części eurokratów, Ribera ​​jest „zbyt lewicowa i antyprzemysłowa”, a tymczasem miałaby przewodzić pracom KE nad nowym porozumieniem w sprawie „czystego przemysłu”. Chodzi o zapisanie w prawie celu polegającego na ograniczeniu emisji o 90% do 2040 r. Wiązałoby się to m.in. z nałożeniem  bardzo wysokich podatków klimatycznych i drastyczną redukcją produkcji przemysłowej branż o wysokim poziomie emisji tak zwanych gazów cieplarnianych.

 

Źródło: yahoo.com, politico.eu

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 251 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram