Kardynał Anders Arborelius to pierwszy w historii Szwed, który doczekał się nominacji kardynalskiej. Duchowny, który wywarł przemożny wpływ na kształt Kościoła w tym skandynawskim kraju, właśnie ukończył 75. rok życia i ma złożyć w związku z tym rezygnację na ręce papieża. W towarzyszącej urodzinom rozmowie z portalem infovaticana.com hierarcha opowiadał o swojej konwersji na katolicyzm i sytuacji lokalnego Kościoła. Jak podkreślał, życie zatomizowanego i postmodernistycznego społeczeństwa naznaczone jest relatywizmem. Zdewastowała je również rewolucja seksualna.
Jak wspominał kardynał, sam wychował się w rodzinie luterańskiej. Choć za młodu nie był zbyt gorliwy religijnie, to zawsze modlił się ze swoją matką. Jego uwagę przyciągała jednak głęboka pobożność i silna wiara sióstr brygidek, których zgromadzenie znał od dziecka. To właśnie ze względu na ich świadectwo zaczął fascynować się Kościołem katolickim. Gdy kończył studia pierwszego stopnia, zaczął poznawać zasady świętej religii. Sam opisuje ten okres jako „długi czas wrastania w wiarę”. Potem przyszły duchowny spotkał się z pobożnością karmelitańską i wstąpił do zakonu terezjańskiego.
Duchowny podkreślał, że dawniej pełna antykatolickich stereotypów Szwecja dziś przestaje być miejscem z zasady wrogim Kościołowi. Wiele z dawnych uprzedzeń odchodzi w niepamięć, choć zlaicyzowane i czerpiące z protestanckiej rebelii sumienia wciąż nie akceptują części katolickiego depozytu wiary. Do gustu przypada za to Szwedom bardzo liberalny pontyfikat Franciszka. Postrzegają go przede wszystkim jako czas promocji pokoju i dialogu.
Wesprzyj nas już teraz!
Szwedzkie społeczeństwo, zdaniem purpurata, jest ciężko doświadczone ekspansją relatywizmu moralnego. – Niestety, w naszym kraju króluje bardzo indywidualistyczna atmosfera. Trudno ludziom zaakceptować to, że prawda jest czymś powszechnym i obiektywnym. Jednocześnie widzimy tego rezultaty: wielu czuje się samotnych i odizolowanych, rodziny niszczeją. Wielu mówi o „mojej i twojej prawdzie” – ubolewał duchowny. – Ideologia gender jest bardzo powszechna, ale z drugiej strony pojawia się więcej głosów krytycznych – relacjonował duchową kondycje rodaków kardynał. Jak dodał, wiele dobrych zwyczajów i sumień zniszczyła rewolucja seksualna.
Zdaniem hierarchy, antidotum, którego potrzebuje cała Europa, jest powrót do chrześcijańskiej moralności. Odpowiedzią na laicyzację jest „modlitwa i świętość, nawrócenie i pokuta, ewangelizacja i miłość”.
Kard. Anders Arborelius od 1998 roku sprawuje urząd biskupa Sztokholmu. Jest autorem kilku książek. Do godności kardynalskiej wyniósł go w 2017 roku papież Franciszek.
Źródło: infovaticana.com
FA