Amerykański kardynał Raymond Leo Burke podkreśla, że zarówno w Kościele jak i w społeczeństwie, obserwujemy „praktyczne porzucenie zbawienia w Chrystusie”. Miedzy innymi w tej intencji powołał inicjatywę modlitewną nowenny do Matki Bożej z Guadalupe. Wypowiedź kardynała pojawiła się kilka dni po tym, gdy papież Franciszek, podczas kilku okazji dał wyraz przekonaniu o równości religii, które wszystkie mają „prowadzić do Boga”.
„Dzisiaj, w społeczeństwie i w Kościele, jesteśmy świadkami tak wielu niewierności, praktycznego porzucenia zbawienia w Chrystusie i poszukiwania szczęścia w rzeczach tego świata, poszukiwania szczęścia tam, gdzie nigdy nie można go znaleźć” – czytamy na profilu kard. Burke’a w mediach społecznościowych.
„Taka niewierność rodzi podziały, błędy i przemoc. Prowadzi do wyobcowania od Boga i od bliźniego, do izolacji i opuszczenia serca gardzącego duchowym macierzyństwem Niepokalanego Serca Maryi i zbuntowanego wobec chwalebnego, przebitego Serca Jezusa” – dodał amerykański hierarcha.
Wesprzyj nas już teraz!
Post kardynała Burke’a pojawił się kilka dni po tym, jak papież Franciszek stwierdził, że „każda religia jest sposobem na dotarcie do Boga”. Różne religie „są jak różne języki, aby dotrzeć do Boga” – powiedział Franciszek podczas międzyreligijnego wydarzenia w Singapurze. „Sikhowie, muzułmanie, hinduiści, chrześcijanie – to różne ścieżki” – przekonywał.
Podobne przesłanie Franciszek powtórzył jeszcze później podczas spotkania z wpływową organizacją Wspólnota Sant’Egidio. Papież przekonywał, że w każdej religii „istnieje Boska ispiracja”.
Słowa Franciszka wydają się być oczywistym nawiązaniem do deklaracji Nostra aetate II Soboru Watykańskiego, która mówi o religiach niechrześcijańskich. Deklaracja soborowa wskazywała, że w różnych religiach są zawarte również rzeczy „prawdziwe i święte”, wskazywała jednak, że Kościół jest „obowiązany głosić bez przerwy Chrystusa, który jest drogą, prawdą i życiem, w którym ludzie znajdują pełnię życia religijnego i w którym Bóg wszystko ze sobą pojednał”. W wypowiedziach Franciszka, zarówno podczas pielgrzymki do Azji jak i ze spotkania w Sant’Egidio, tego drugiego, kluczowego wątku zabrakło.
Źródło: X / własne PCh24.pl
PR
Czy Franciszek popadł w herezję i przestał być papieżem? Roberto de Mattei wyjaśnia
Gavin Ashenden: Czy papież jest katolikiem? Franciszek to „mistrz relatywizmu religijnego”