Dzisiaj

Polityczna dymisja? Dyrektor Muzeum Historii Polski odwołany. Zastąpi go lewicowy publicysta

(fot. fot. prtscr/youtube/ Rzeczpospolita )

Decyzją minister kultury Hanny Wróblewskiej, Robert Kostro -od 2006 roku tworzący zręby Muzeum Historii Polski – pożegnał się z funkcją dyrektora tej instytucji. Dymisja wywołała sporą krytykę. Praca dotychczasowego szefa przedsięwzięcia przez wielu była oceniania bardzo pozytywnie, a powody odwołania zdają się mało rzeczowe. Jego miejsce zajmie lewicowy publicysta, dr. hab. Marcin Napiórkowski.

Dotychczasowy dyrektor instytucji stał na jej czele przez 18 lat. To on był pomysłodawcą i administratorem projektu budowy gmachu dla wystawy stałej, jaka ma zakończyć się już niebawem, podaje muzhp.pl.  

Działalność Roberta Kostro spotykała się z wieloma pozytywnymi komentarzami. O projekcie wystawy stałej mówiono jako o próbie przedstawienia tysiąca lat polskich dziejów w rzetelny i niepodszyty polityczną treścią sposób. Zwolnienie dyrektora skrytykował nawet na łamach „Gazety Wyborczej” sympatyzujący z rządem prof. Paweł Machcewicz. List w jego obronie podpisali zaś przedstawiciele różnych środowisk.

Wesprzyj nas już teraz!

Sam Roberto Kostro, szczególnie w latach 80-tych i 90- tych, związany był ze środowiskami konserwatywnymi. Jak wskazywał, nie tworzył jednak muzeum po to, by odpowiadało wartościom, którymi się kieruje, a by mogło trafić do wszystkich odwiedzających. W trakcie swojej działalności współpracował z różnymi kadrami, w tym mianowanymi przez poprzednie rządy PO i potrafił znaleźć z nimi wspólny język.

– Nie ma takiego muzeum, nie ma takiego ośrodka, który zachowuje idealne pole dialogu, gdzie wszystkie racje są równo wyważone. Zresztą, takie muzeum, taka placówka byłaby po pierwsze utopijna, po drugie chyba nudna, jakbyśmy wszystkie te racje tak wyważali, że to po prostu byłoby do obrzydliwości mdłe. (…) Jeżeli przesłanie mojej instytucji nazwać jakimś konserwatyzmem – ja się nie będę bronił. To jest jakaś formuła, moim zdaniem nowoczesnego konserwatyzmu. (…) Jest to konserwatyzm otwarty na liberałów, na lewicę, gdzie różni ludzie mogą przyjść i dyskutować. Jak ostatnio sobie przeglądałem, kto był u mnie na różnych debatach i konferencjach, to był i Adam Michnik i Aleksander Hall i Jan Rokita i Tomasz Nałęcz i Dariusz Gawin (…) – podkreślał Robert Kostro w podcaście „Rzecz w tym”. 

Oficjalnym powodem zwolnienia mają być rzekome wady w zarządzaniu instytucją. Chodzi m.in. o niegospodarowanie posiadanych środków i spór prawny z wykonawcą projektu, firmą Budimex. Jak podkreślał Robert Kostro, zarzuty te są kiepsko podparte. Przekazywane przez państwo środki wydawano z opóźnieniem w uzasadnionych sytuacjach – gdy budowniczy wykonywali prace po terminie lub gdy odbiór ich projektów był niemożliwy ze względu na stwierdzone przez inspektorów wady konstrukcji. Były dyrektor zamierza więc skierować sprawę do sądu.

– (…) Spór wynika przede wszystkim z opóźnień z winy wykonawcy. Spornym tematem jest np. kwestia konstrukcji dachu – zabrała nam ona prawie rok. Nie widzę tu mojej odpowiedzialności za to opóźnienie – mówił zdymisjonowany dyrektor w rozmowie z portalem rp.pl.

Jak zapowiadał Kostro, zamierza odwołać się od decyzji minister kultury do sądu pracy. Nie zamierza jednak ubiegać się o powrót na stanowisko, ale odszkodowanie. – Dobra komunikacja z ministerstwem po prostu jest niezbędna – wyjaśniał w rozmowie z portalem rp.pl. – Nie można prowadzić takiej dużej inwestycji wbrew woli ministra, trzeba mieć pełne zaufanie – tłumaczył brak zamiaru walki prawnej o przywrócenie na stanowisko.

Na miejsce doświadczonego muzealnika, autor ciepło przyjętej wystawy stałej, ministerstwo mianowało za to dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. To lewicowy publicysta, którego teksty regularnie ukazują się na łamach skrajnej „Krytyki Politycznej”. Nominat Hanny Wróblewskiej pisywał do tego medium teksty negatywnie przedstawiające niektóre ruchy prawicowe. Jest też autorem kilku książek, w tym pozycji „Turbopatriotyzm”.  

Ustępujący dyrektor wyraził podczas wywiadu udzielonego „Rzeczpospolitej” nadzieję, że wraz ze zmianą na stanowisku nie ucierpi duch bezstronności, jaką przedstawiać ma wystawa stała. W pierwszych rozmowach po dymisji poprzednika Napiórkowski zapewniał, że docenia jego pracę i wspólnie z nim otworzy gmach muzeum.

Źródła: rp.pl, krytykapolityczna.pl, muzhp.pl

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 266 440 zł cel: 300 000 zł
89%
wybierz kwotę:
Wspieram