Prefekt Dykasterii Nauki Wiary, kard. Victor Manuel Fernandez potwierdził niemożność dostępu kobiet do święceń kapłańskich, w tym diakonatu. Pozostawił jednak otwartą przestrzeń dla dalszych „badań” w tej materii.
Zwracając się do 350 uczestników Synodu ds. Synodalności, prefekt Dykasterii Nauki Wiary przedstawił aktualne informacje na temat prac synodalnej grupy badawczej, którą kieruje.
Spośród 10 grup studyjnych ustanowionych wiosną przez papieża Franciszka w celu zbadania kluczowych tematów synodu, grupa Fernándeza bada „kwestie teologiczne i kanonistyczne dotyczące konkretnych form posługi”, w tym diakonatu kobiet – zgodnie z wnioskiem z sesji synodalnej z października 2023 roku.
Wesprzyj nas już teraz!
Kościół katolicki nieomylnie naucza, że niemożliwe jest wyświęcanie kobiet do święceń kapłańskich, w tym do diakonatu, będącego pierwszym stopniem takich święceń.
„Dykasteria ocenia, że nadal nie ma miejsca na pozytywną decyzję Magisterium w sprawie dostępu kobiet do diakonatu, rozumianego jako stopień sakramentu święceń” – powiedział Fernández. „Sam Ojciec Święty niedawno publicznie potwierdził tę kwestię” – dodał.
Stwierdzając, że Watykan nie może jeszcze zatwierdzić kobiet diakonów, Fernández dodał jednak, że „w każdym razie Dykasteria ocenia, że możliwość kontynuowania prac nad dogłębnym przebadaniem [tej kwestii -red.] pozostaje otwarta”.
Póki co, kierowana przez niego Dykasteria Nauki Wiary podejmie analizę innego problemu, a mianowicie relacji między władzą wynikającą z sakramentu a posługami ludzi świeckich. „Przeprowadzone w ostatnich miesiącach badania – mówił kard. Fernández – wskazały szczególnie interesujący kierunek, a mianowicie dogłębną analizę profilu niektórych kobiet, które w dawnej i najnowszej historii miały prawdziwy autorytet i sprawowały rzeczywistą władzę w służbie misji. I choć władza ta nie wynikała z przyjęcia święceń kapłańskich, to jednak była realna i owocna dla Ludu Bożego, być może bardziej decydująca niż by to wynikało z ograniczonych zadań diakona”.
Tytułem przykładu kard. Fernandez wspomniał o takich postaciach jak Matylda z Canossy, Hildegarda z Bingen, Brygida Szwedzka, Katarzyna Sieneńska, Joanna d’Arc czy Teresa z Avili. „W świetle świadectwa tych kobiet kwestia dopuszczania do diakonatu zmienia znaczenie. Będziemy się starać poszerzyć przestrzeń dla bardziej decyzyjnej obecności kobiet” – dodał szef watykańskiej dykasterii.
Biorąc pod uwagę dotychczasową działalność kard. Fernandeza, zapowiedzi sprzeciwu wobec kapłaństwa kobiet należy traktować z ostrożnością. Gdy ostatnim razem Dykasteria Nauki Wiary wypowiedziała się kwestii związków osób jednopłciowych, zaowocowało to skandaliczną i niespójną deklaracją Fiducia Supplicans. W jej ramach parom LGBT zaoferowano „nieliturgiczne” błogosławieństwa.
Źródło: lifesitenews.com / własne PCh24.pl / KAI
PR
George Weigel: Pustka synodalności. Nie ma Chrystusa, nie ma prawdy o Duchu Świętym