Od wizytacji placówki Straży Granicznej w Świecku posłowie Konfederacji rozpoczęli akcję zbierania informacji o zawracaniu nielegalnych imigrantów z granicy polsko-niemieckiej – poinformował lider partii Krzysztof Bosak. Według niego od 1 stycznia do 30 sierpnia Nadodrzański Oddział SG odnotował 682 przypadki tzw. odmowy wjazdu do Niemiec.
Jak powiedział Bosak, w akcji biorą udział posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Nielegalnej Imigracji. Zespół powołali posłowie należący do Ruchu Narodowego.
Z posłami spotkał się w czwartek dowódca placówki w Świecku, zastępca dowódcy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim (NOSG) oraz przedstawiciel Służby Celno-Skarbowej.
Wesprzyj nas już teraz!
Głównym tematem spotkania – jak mówił Bosak – był problem zawracania do Polski imigrantów próbujących nielegalnie przedostać się do Niemiec, a także przedłużenie przez Niemcy w maju stacjonarnych kontroli na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią o sześć miesięcy, czyli do połowy grudnia.
Według Bosaka funkcjonariusze odpowiedzieli na kilkadziesiąt szczegółowych pytań, m.in. o jednej z czterech procedur przekazywania imigrantów, tzw. odmowie wjazdu. Jak zaznaczył Bosak, przykładem nieprawidłowości związanej z odmową wjazdu była sprawa pozostawienia przez niemiecką policję – 14 czerwca br. w Osinowie Dolnym (woj. zachodniopomorskie) – pięcioosobowej rodziny Afgańczyków, której odmówiono wjazdu do Niemiec. W tej sprawie interweniował premier Donald Tusk, a strona niemiecka przeprosiła za działania niezgodne z procedurami.
Według Bosaka posłowie stwierdzili duże braki kadrowe w NOSG, gdzie – jak mówił – prawie jedna czwarta etatów funkcjonariuszy pozostaje nieobsadzona. Zakres działań NOSG obejmuje większość granicy polsko-niemieckiej bez odcinka w województwie zachodniopomorskim, za który odpowiada Morski Oddział SG. Jak powiedział Bosak, centrum koordynacyjne w Świecku działa sprawnie. Współpracuje w nim łącznie dziewięć różnych służb, w tym – po stronie polskiej – Policja, Służba Celno-Skarbowa i Straż Graniczna, zaś po stronie niemieckiej – ich odpowiedniki, zarówno na poziomie landów, jak i na szczeblu federalnym.
Jak mówił Bosak, zespół będzie kontynuował prace oraz przygotowywał propozycje legislacyjne.
PAP