Dzisiaj

Kard. Nycz: godzina religii tygodniowo to minimum dla wszystkich uczniów

(fot. prtscr/youtube/ Polskie Radio)

Godzina lekcji religii w tygodniu powinna być obowiązkowa dla wszystkich uczniów, skoro żyjemy w cywilizacji europejskiej, która wyrosła z chrześcijaństwa – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Wskazuje w tym kontekście na zacofanie ekipy rządzącej w porównaniu z krajami UE, które potwierdzają znaczenie nauczania religii w systemie publicznym.

Projekt rozporządzenia MEN o jednej godzinie lekcji religii tygodniowo trafił we wtorek do konsultacji. Resort chce, aby lekcje te odbywały się na początku zajęć edukacyjnych lub po ich zakończeniu. W praktyce, rozwiązanie ma ułatwić odpływ uczniów z i tak już nieobowiązkowego przedmiotu.

„Nam w Polsce wydaje się, że jesteśmy nowatorami, prymusami w dyskusji europejskiej. Tymczasem rozmowy na temat miejsca religii w edukacji młodego pokolenia, które obecnie trwają w naszym kraju, przez Europę Zachodnią przetoczyły się 30-40 lat temu. 27 krajów Europy zrozumiało, że lekcje religii są czymś koniecznym i potrzebnym w szkole” – powiedział tymczasem kard. Nycz.

Wesprzyj nas już teraz!

Przypomniał, że tożsamość, kultura i życie społeczno-polityczne narodów europejskich zostały „ukształtowane na bazie chrystianitas”.

„W związku z tym nie da się zrozumieć europejskiej sztuki, muzyki, architektury bez znajomości chrześcijaństwa. Powinni uświadomić to sobie zarówno rządzący, jak rodzice oraz sama młodzież” – stwierdził hierarcha. „Bez konkretnej wiedzy w tym zakresie trudno będzie młodym zrozumieć mechanizmy rządzące współczesnym światem, Europą czy Polską” – dodał.

Zdaniem metropolity warszawskiego „jedna godzina lekcji religii w tygodniu powinna być absolutnie obowiązkowa dla wszystkich uczniów, skoro żyjemy w cywilizacji europejskiej”.

Od roku szkolnego 2024/2025 ocena z religii i etyki na świadectwie szkolnym zgodnie z obecnym rozporządzeniem nie jest wliczana do średniej ocen rocznych. Nauka religii w publicznych szkołach organizowana jest w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Nauczanie religii odbywać się będzie w ramach łączenia klas, sprawiając, że np. uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej będą uczęszczali na zajęcia ze starszymi dziećmi.

Zgodnie z projektowaną nowelą, której treść trafiła 1 października do konsultacji – religia lub etyka w wymiarze godziny tygodniowo – mają odbywać się w danym dniu przed rozpoczęciem obowiązkowych dla wszystkich uczniów zajęć edukacyjnych lub po ich zakończeniu. Efektem zmian będzie utrata pracy przez mniej więcej połowę świeckich katechetów.

Źródło: własne PCh24.pl / PAP

PR

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(18)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 269 748 zł cel: 300 000 zł
90%
wybierz kwotę:
Wspieram