Katolickie feministki (?) chcą protestować w Rzymie. Manifestacje mają być odpowiedzią na sugestię kard. kard. Victora Manuela Fernándeza, że Watykan nie zgodzi się na diakonat kobiet. Szereg akcji protestacyjnych, wyrażających „produktywną wściekłość”, ma nakłonić Stolicę Apostolską do zmiany zdania.
– Nie widzę w Watykanie woli zajęcia się na poważnie kwestią kobiet na urzędach kościelnych – powiedziała Regina Franken, europejska szefowa grupy reformistycznej Catholic Women’s Council (pol. Katolicka Rada Kobiet). W rozmowie z Niemiecką Katolicką Agencją Informacyjną aktywistka (KNA) stwierdziła, że sugestia kardynała Fernándeza wywołała wśród uczestników Synodu o Synodalności duże niezrozumienie.
Prefekt Dykasterii Nauki Wiary ogłosił, że w dokumencie przygotowywanym przez okołosynodalną Grupę Badawczą zajmującą się rolą kobiet w Kościele, powołaną w lutym przez Franciszka, prawdopodobnie nie znajdzie się zgoda na ich diakonat. Według Franken można tu mówić o „taktyce spychania” tematu, która obowiązuje już od wielu lat. – Kobiety nie są gotowe się z tym pogodzić – stwierdziła aktywistka, arbitralnie wypowiadając się w imieniu wszystkich kobiet, choć w istocie reprezentuje tylko feministyczny aktyw katolicki.
Wesprzyj nas już teraz!
Według Franken frustracja tej grupy przemieni się teraz w „produktywną wściekłość”. W ciągu najbliższych dni ma dojść w Rzymie do szeregu akcji protestacyjnych. – Chcemy uwidocznić zarówno w Rzymie jak i w mediach społecznościowych, z jaką strategią i manipulacyjną taktyką kobiety są traktowane w Kościele – ogłosiła przewodnicząca Catholic Women’s Council.
Wygląda na to, że uczestnicy Synodu o Synodalności będą musieli zmierzyć się z feministycznymi demonstracjami. Wątpliwe jednak, by ten sposób nacisku mógł doprowadzić do zmiany stanowiska kościelnych decydentów.
Kilka miesięcy temu na ten temat w rozmowie ze szwajcarskim portalem swiss.cath wypowiadał się relator generalny Synodu o Synodalności, kard. Jean-Claude Hollerich. Pytany o dopuszczenie kobiet do sakramentu święceń powiedział, że należy stosować w tej kwestii ostrożną strategię, idąc naprzód małymi krokami; w przeciwnym wypadku doszłoby do negatywnej reakcji konserwatywnej.
Z kolei Sekretarz Synodu Biskupów kard. Mario Grech sugerował, że diakonat kobiet jest wolą samego Boga.
Papież Franciszek wiele razy krytykował ideę żeńskiego diakonatu sakramentalnego; dopuścił jednak kobiety do dwóch posług, które przed reformą św. Pawła VI były w Kościele uznawane za święcenia niższe, to znaczy do akolitatu i lektoratu. Stworzył też nową posługę katechetatu, otwartą dla świeckich obojga płci.
Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl
Pach
Kard. Hollerich: Kapłaństwo kobiet? Działajmy ostrożnie. Dziś opór byłby za duży
Diakonat kobiet jest „wolą Boga”. Kard. Grech zapowiada zmianę