14 października 2024

Naraziłeś się aborcjonistkom… Znajdzie Cię prokuratura? Wracają sprawy z okresu „Strajku Kobiet”

(Oprac. PCh24.pl)

Organy ściągania wracają do czynności w dwóch sprawach związanych z tzw. strajkiem kobiet – podała Polska Agencja Prasowa. Oskarżeni w podjętych ponownie dochodzeniach mieli zawinić przeciwko uczestnikom feministycznych manifestacji. Wcześniej uznano czynności wobec nich za nieuzasadnione.  

Prokuratura podjęła wcześniej umorzone dwa postępowania w sprawie funkcjonariusza, który podczas interwencji złamał rękę aktywistce i kierowcy bmw, który podczas strajku kobiet w Warszawie wjechał w protestujące – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.

Pierwsza ze sprawy dotyczy wydarzeń z 9 grudnia 2020 r. przy ul. Wilczej w Warszawie. Tego dnia w Al. Ujazdowskich w Warszawie odbyła się zorganizowana przez Greenpeace Polska i Ogólnopolski Strajk Kobiet manifestacja klimatystyczna pod hasłem: „Spacer dla Przyszłości”.

Wesprzyj nas już teraz!

W jej trakcie policjanci zatrzymali kilka osób i przewieźli na komendy na ul. Wilczą i Zakroczymską. Pod placówki przybyli inni protestujący. Doszło do incydentów, w czasie których jeden z funkcjonariuszy miał złamać rękę 19-letniej aktywistce. Sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która umorzyła postępowanie z powodu „braku znamion czynu zabronionego”.

W poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba poinformował, że postępowanie zostało podjęte na nowo i dotyczy przekroczenia uprawnień przez ustalonych funkcjonariuszy policji z Oddziału Prewencji Policji w Warszawie podczas interwencji podjętej wobec jednej z uczestniczek demonstracji

– Chodzi o zastosowaniu wobec niej środków przymusu bezpośredniego, to jest chwytu transportowego – dźwigni łokciowo-barkowej, w wyniku czego wymieniona pokrzywdzona doznała naruszenia czynności narządów ciała trwających dłużej niż siedem dni w postaci złamania lewej kości ramiennej – relacjonował prok. Skiba.

Dodał, że w tym postępowaniu po uzyskaniu opinii biegłego ortopedy traumatologa planowane jest powołanie biegłego z taktyki i techniki interwencji oraz środków przymusu bezpośredniego celem oceny prawidłowości i zasadności zastosowanej techniki obezwładniania.

Drugie postępowanie dotyczy wydarzeń z 26 października 2020 r. Tego dnia m.in. w Warszawie przy skrzyżowaniu ul. Puławskiej i Goworka odbywały się protesty po ważnym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego wskazującym na sprzeczność mordowania dzieci nienarodzonych z powodu ich choroby z konstytucją. W pewnym momencie jadący tamtędy kierowca bmw wjechał w protestujące kobiety i odjechał z miejsca zdarzenia. Jedna z nich z lekkimi obrażeniami trafiła do szpitala. Mężczyzna został zatrzymany kilka godzin później. Okazało się, że to 44-letni funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Prok. Skiba przekazał, że prokuratura teraz na nowo zajmuje się tym postępowaniem. Dotyczy ono narażenia wielu osób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

– W przedmiotowej sprawie trwa uzupełnianie materiału dowodowego. Zwrócono się do producenta pojazdu o przesłanie danych pojazdu w chwili zdarzenia a nadto planowane jest uzyskanie opinii kryminalistycznej z zakresu ruchu drogowego – poinformował Skiba.

 (PAP)/oprac. FA

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(13)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 031 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram