Mimo wielu apeli i prób zakończenia uciążliwego – także dla zdrowia – manipulowania zegarkiem na czas letni i zimowy, wciąż nie podjęto decyzji o przyjęciu jednolitego czasu dla całego roku. A to oznacza, że wkrótce trzeba będzie przejść na czas zimowy.
Czynimy to zawsze w ostatni weekend października. W roku 2024 zmiana przypada więc na noc z 26 na 27 października. Należy wówczas przestawić zegarki z godziny 3:00 na 2:00. A to oznacza, że będziemy spać o godzinę dłużej. Czas zimowy będzie obowiązywał aż do ostatniego weekendu marca 2025.
Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku, a ich celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Obecnie większość obywateli w UE jest przeciwko zmianom czasu, uznając je za uciążliwe i nie spełniające zakładanych niegdyś funkcji. Na forum europejskim trwa debata na temat przywrócenia jednolitego czasu, ale idzie ona bardzo mozolnie. Brakuje też jednomyślności co wyboru nowego, obowiązującego modelu czasowego.
Wesprzyj nas już teraz!
MA
Zobacz także: