22 października 2024

Rozpoczyna się trzydniowy szczyt BRICS w rosyjskim Kazaniu

(fot. EPA/ALEXANDER NEMENOV / POOL / PAP)

22 października rozpoczyna się szczyt BRICS 2024 w Rosji. Władimir Putin – mimo prób izolacji go na arenie międzynarodowej – właśnie gości liderów globalnego Południa. Indyjskie media wskazują, że dla prezydenta Rosji, trzydniowe spotkanie ma zademonstrować porażkę wysiłków USA zmierzających do odizolowania Rosji.

Do Kazania przybyli już m.in. prezydent CHRL, Xi Jinping, a także premier Indii, Narendra Modi. Doradca Kremla ds. zagranicznych Jurij Uszakow zachwalał szczyt jako „największe wydarzenie w zakresie polityki zagranicznej, jakie kiedykolwiek zorganizowała Rosja”. Biorą w nim udział przedstawiciele 36 krajów, z czego ponad 20 z nich jest reprezentowanych przez głowy państw.

Sojusz BRICS, który początkowo obejmował Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i RPA, rozszerzył się i obejmuje obecnie Iran, Egipt, Etiopię, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Arabię ​​Saudyjską. Turcja, Azerbejdżan i Malezja formalnie złożyły wniosek o członkostwo, podobnie jak kilka innych mniejszych państw.

Wesprzyj nas już teraz!

Z założenia trzydniowe spotkanie ma służyć pogłębieniu współpracy gospodarczej i finansowej między państwami oraz rzuceniu wyzwania liberalnemu porządkowi globalnemu, któremu przewodzą Stany Zjednoczone.

Grupa państw BRICS myśli o stworzeniu nowego systemu płatności, który oferowałby alternatywę dla globalnej sieci komunikatów bankowych SWIFT i pozwoliłby Moskwie, czy też innym krajom BRICS uniknąć zachodnich sankcji i handlować z różnymi partnerami.

Rosyjski przywódca ma odbyć ponad 20 dwustronnych spotkań na marginesie szczytu, w tym z Xi Jinpingiem z Chin, Modim i prezydentem RPA Cyrylem Ramaphosą. W czwartek Putin spotka się z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem, który po raz pierwszy od dwóch lat odwiedzi Rosję.

Chińczycy przed XVI szczytem BRICS przedstawili swoją wizję rozwoju sojuszu, podkreślając znaczenie „trzech głównych filarów współpracy”: polityki i bezpieczeństwa, gospodarki i finansów oraz wymiany kulturalnej i humanitarnej. Jednocześnie opowiadają się za rozwojem modelu „BRICS Plus”.

Pekin wskazał na konieczność przestrzegania we wzajemnych relacjach zasad „otwartości, inkluzywności i wzajemnych korzyści”. Spotkania podczas różnych szczytów przedstawicieli państw BRICS mają być „kluczowym mechanizmem współpracy politycznej i bezpieczeństwa”. Spotkania te mają pomagać w zbiorowej reakcji na globalne wyzwania, ale także „przyczyniać się do utrzymania pokoju i stabilności zarówno regionalnie, jak i globalnie”.

Pekin zaznacza, że kraje BRICS, które osiągnęły imponujące wyniki w takich obszarach, jak gospodarka cyfrowa, „zielony rozwój” oraz stabilność i bezpieczeństwo łańcucha dostaw, stanowią „prawie 50% światowej populacji i jedną piątą globalnego handlu”. Kraje BRICS miały już przewyższyć całkowity PKB G7 pod względem „parytetu siły nabywczej”.

Poczyniono również – zdaniem Chin – znaczący postęp w „reformowaniu międzynarodowego systemu monetarnego, współpracy walutowej i finansowaniu rozwoju”, szczególnie poprzez utworzenie Nowego Banku Rozwoju (NDB) i Porozumienia o rezerwach warunkowych BRICS. Ułatwiło to korzystanie z walut lokalnych w transakcjach między państwami członkowskimi, przyczyniając się do „zmniejszenia zależności od walut państw trzecich lub jednej waluty”. BRICS ma promować globalną stabilność gospodarczą i wzrost.

Chińczycy wezwali do „wzmocnienia wymiany kulturalnej i humanitarnej”, koncepcji wielokrotnie promowanej przez Xi Jinpinga, który podkreśla, że ​​„cywilizacje i ścieżki rozwoju są różnorodne”. Chiny opowiadają się za kontynuowaniem inicjatyw, takich jak BRICS People-to-People Forum, International Youth Poetry Festival dla krajów BRICS, BRICS Young Leaders Dialogue i podobne wydarzenia.

Pekin potwierdził zaangażowanie we wspieranie „Global Civilization Initiative” Xi Jinpinga, współpracując z partnerami w celu „poszanowania różnorodności cywilizacji, promowania wspólnych wartości dla całej ludzkości i zachęcania do wzajemnego uczenia się oraz zbiorowego postępu między cywilizacjami”.

Ma być rozwijany projekt „BRICS Plus” skierowany do krajów wschodzących i krajów rozwijających się w celu wspierania współpracy Południe-Południe i dążenia do „zbiorowego samodoskonalenia”.

Spotkania w tym zakresie mają być wzmacniane w ramach ONZ i G20, by promować „sprawiedliwy, dobrze zorganizowany, wielobiegunowy świat”, wnosząc „stabilność i pozytywną energię” na scenę globalną.

Źródła: outlookindia.com / caliber.az

AS

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 251 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram