Dzisiaj

W Sejmie wybrzmiał mocny głos w obronie życia i rodziny. Sukces konferencji „Rodzina źródłem pokoju”

(Źródło: Biuro Poselskie Posła Tadeusza Woźniaka)

23 października 2024 roku w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się wyjątkowa konferencja pod tytułem „Rodzina źródłem pokoju”, która została zorganizowana w ramach obchodów Dnia Praw Rodziny. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 120 osób, w tym przedstawiciele świata nauki, duchowieństwa, organizacji pozarządowych oraz liderzy społeczni i polityczni. Konferencja okazała się nie tylko sukcesem frekwencyjnym, ale także platformą do refleksji nad rolą rodziny jako fundamentu pokoju społecznego.

Wydarzenie zorganizowane przez Parlamentarny Zespół na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej pod przewodnictwem posła Tadeusza Woźniaka oraz Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II kierowany przez posła Andrzeja Gawrona przy współpracy z Fundacją Studium Culturae Ecclesiae oraz Stowarzyszeniem Wspólnota bez Granic miało na celu zwrócenie uwagi na znaczenie rodziny w budowaniu trwałego ładu społecznego i ochronę jej praw, zgodnie z ideami zawartymi w Karcie Praw Rodziny, ogłoszonej przez Stolicę Apostolską.

Konferencja rozpoczęła się o godzinie 11:00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i Rodzin w Kaplicy Sejmowej, po której o godzinie 12:00 nastąpiło oficjalne przywitanie uczestników przez organizatorów – posłów Tadeusza Woźniaka i Andrzeja Gawrona. Ks. Paweł Stypa, Wiceprezes Fundacji Studium Culturae Ecclesiae, w słowie wstępnym podkreślił wagę rodziny w utrzymaniu pokoju, a Janusz Kołodziejski, Przewodniczący Stowarzyszenia Wspólnota bez Granic, zwrócił uwagę na potrzebę współpracy wszystkich środowisk na rzecz ochrony wartości rodzinnych.

Wesprzyj nas już teraz!

W ramach prelekcji zaproszeni eksperci poruszyli szereg ważnych zagadnień. Prelekcje wygłoszone przez czołowych ekspertów zawierały wiele cennych spostrzeżeń i głębokich refleksje na temat współczesnych wyzwań stojących przed rodziną i pokojem.

Dr hab. Mieczysław Guzewicz, były konsultor Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, mówił o dialogu jako stałym elemencie w życiu rodzinnym, społecznym i instytucjonalnym, który może budować dobre i trwałe więzi.

Z kolei dr hab. Teresa Grabińska z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu skupiła się na związku między pokojem a solidarnością w wielu wymiarach, w tym międzyludzkim, a ks. dr hab. Krzysztof Bielawny przybliżył problematykę demografii Polski. Nie zabrakło również refleksji nad współczesnymi zagrożeniami dla rodziny – ks. Kazimierz Kurek SDB omówił uniwersalne wartości zawarte w Karcie Praw Rodziny, ogłoszonej przez Stolicę Apostolską w 1983 roku, której zasady pozostają aktualne w kontekście ochrony rodziny.

Jako ostatni dr Artur Dąbrowski przedstawił wpływ ideologii neomarksistowskich na demontaż rodziny, ostrzegając przed destrukcyjnymi działaniami, które mogą osłabiać tradycyjny model małżeństwa. Zgromadzeni uczestniczyli w debacie zadając ciekawe pytania prelegentom.

Kluczowym momentem konferencji było przyjęcie wspólnego stanowiska uczestników, w którym podkreślono, że rodzina jest podstawową komórką społeczną i jej ochrona powinna być priorytetem dla władz zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Uczestnicy konferencji wezwali również do troski o podmiotowość rodziny oraz do zintensyfikowania działań na rzecz jej ochrony, podkreślając szczególną rolę rodziny w zapewnianiu pokoju na różnych płaszczyznach – od społecznej po międzynarodową.

Na zakończenie, organizatorzy podziękowali wszystkim uczestnikom i mediom za ich obecność i zaangażowanie. – Dziękujemy za Waszą obecność i aktywny udział w tak ważnej debacie o przyszłości naszych rodzin. To dowód na to, że wspólnie możemy budować lepszą przyszłość, opartą na szacunku dla tradycyjnych wartości i pokoju społecznego – powiedział poseł Tadeusz Woźniak.

Organizatorzy już teraz zapraszają do włączenia się w przyszłoroczne obchody Dnia Praw Rodziny, które odbędą się 22 października 2025 roku, podkreślając, że troska o rodzinę to troska o pokój i stabilność społeczną.

 

STANOWISKO KOŃCOWE UCZESTNIKÓW KONFERENCJI

RODZINA ŹRÓDŁEM POKOJU

ZORGANIZOWANEJ W GMACHU SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W RAMACH OBCHODÓW DNIA PRAW RODZINY

PRZEZ PARLAMENTARNY ZESPÓŁ NA RZECZ KATOLICKIEJ NAUKI SPOŁECZNEJ I PARLAMENTARNY ZESPÓŁ DO SPRAW DZIEDZICTWA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II WE WSPÓŁPRACY
Z FUNDACJĄ STUDIUM CULTURAE ECCLESIAE
I STOWARZYSZENIEM WSPÓLNOTA BEZ GRANIC

Warszawa, 23 października 2024 r.

Uczestnicy Konferencji stoją na stanowisku, że:

  • rodzina jest naturalną, pierwotną w stosunku do innych i podstawową komórką społeczną,
  • rodzina jest wartością bezcenną, która musi podlegać właściwej ochronie prawnej zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym,
  • małżeństwo, traktowane jako dobrowolny związek kobiety i mężczyzny, zawarte zgodnie z formalnymi regułami jest fundamentem rodziny, a jego trwałość powinna być maksymalnie chroniona,
  • naturalnym i niezastąpionym środowiskiem właściwego rozwoju dziecka,
    od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności jest rodzina, a wszelkie inne rozwiązania w tym zakresie stanowią zagrożenie dla jego prawidłowego rozwoju,
  • prawa rodziny są przyrodzone, a ich uznanie przez wszelkie władze, wspólnoty i opinię publiczną jest podstawowym i niezbywalnym obowiązkiem,
  • Karta Praw Rodziny ogłoszona przez Stolicę Apostolską 22 października 1983 r. powinna stanowić codzienną inspirację dla wszelkich władz odpowiedzialnych za stanowienie i respektowanie praw powszechnie i lokalnie obowiązujących, niezależnie od światopoglądu wyznawanego przez polityków,
  • Dzień Praw Rodziny obchodzony w Polsce 22 października powinien stać się corocznym impulsem dla wszystkich ludzi dobrej woli do wzmożenia działań na rzecz dobra rodziny i jej praw w każdej dziedzinie.

Uczestnicy Konferencji zwracają się z apelem do władz państwowych
i samorządowych, instytucji międzynarodowych i kościelnych oraz do działaczy społecznych i wszystkich ludzi dobrej woli o zwiększenie troski o podmiotowość rodziny poprzez:

  • tworzenie warunków do właściwego funkcjonowania i wszechstronnego rozwoju każdej rodziny i każdego człowieka,
  • piętnowanie działań stanowiących zagrożenie dla rodzin szczególnie
    w sferze prawnej, ekonomicznej, społecznej i moralnej.

Uczestnicy Konferencji, zatroskani o przyszłość rodziny oraz o tworzenie i respektowanie jej praw, apelują do wszelkich właściwych władz w Polsce, w Europie i na świecie o szczególną ochronę małżeństwa, rodziny i rodzicielstwa przed rozpadem, patologią i degeneracją.

Uczestnicy Konferencji zwracają się do Sejmu, Senatu i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z kategorycznym apelem o niewprowadzanie do obrotu prawnego rozwiązań godzących w małżeństwo kobiety i mężczyzny, w rodzinę i bezpieczeństwo każdego z jej członków, w tym dzieci nienarodzonych oraz osób starszych lub wymagających szczególnej opieki nawet, gdyby z jakichkolwiek powodów zostały one pozbawione rodziny w tradycyjnym rozumieniu.

Uczestnicy Konferencji zwracają się do wszystkich rodzin, aby w duchu wdzięczności wobec św. Jana Pawła II – Papieża Rodziny – zapisy Karty Praw Rodziny czyniły codzienną inspiracją w budowaniu cywilizacji życia i miłości wnosząc tym samym cenny wkład w kształtowanie demokracji opartej na pełnej prawdzie o człowieku i jego godności.

Uczestnicy Konferencji wyrażają wdzięczność wszelkim instytucjom i władzom oraz wszystkim ludziom dobrej woli za działania dotychczas podejmowane w trosce o małżeństwo, rodzinę i każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci i apelują o zintensyfikowanie działań na rzecz dobra rodziny, która jest źródłem pokoju w wymiarze jednostkowym, społecznym i międzynarodowym.

 

Tadeusz Woźniak

Poseł na Sejm

Rzeczypospolitej Polskiej

Moderator Konferencji

Rodzina źródłem pokoju

 

Do wiadomości:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Marszałek Sejmu

Marszałek Senatu

Prezes Rady Ministrów

Przewodniczący klubów i kół parlamentarnych

Rzecznik Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Dziecka

Nuncjusz Apostolski w Warszawie

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Polska Agencja Prasowa

Katolicka Agencja Informacyjna

Wybrane stacje radiowe, telewizyjne oraz portale internetowe.

 

Źródło: Biuro Poselskie Posła Tadeusza Woźniaka

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 286 255 zł cel: 300 000 zł
95%
wybierz kwotę:
Wspieram