Konsolidacja szpitali, reorganizacja oddziałów, nowa mapa świadczeń – to tylko niektóre z elementów wielkiej reformy szpitalnictwa, która ruszy na początku 2025 roku. Szczegóły rządowego planu przedstawia na łamach serwisu GazetaPrawna.pl Izolda Hukałowicz.
Reforma wejdzie w życie na początku 2025 roku i zakłada:
– przyjęcie przez parlament ustawy reformującej system szpitalnictwa,
– wejście w życie pakietu deregulacyjnego, który zmniejszy obciążenia administracyjne placówek,
– rozpoczęcie przenoszenia procedur ze szpitali do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
„Pakiet deregulacyjny ma na celu uproszczenie formalności oraz zmniejszenie kosztów funkcjonowania placówek, co powinno przełożyć się na większą dostępność świadczeń dla pacjentów”, czytamy.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak wyjaśnia Hukałowicz w praktyce będziemy mieli do czynienia m. in. z przekształceniem oddziałów w oparciu o ich specjalizacje.
„Reforma ma pozwolić na przekształcanie oddziałów o ostrym profilu chirurgicznym w planowe. Ponadto zlikwidowane ma zostać zjawisko konkurencji między szpitalami o lekarzy, szczególnie w przypadku tych o bliskiej lokalizacji. Reforma docelowo dąży do konsolidacji zasobów medycznych i kadrowych, co ma zwiększyć efektywność leczenia i obniżyć zadłużenie szpitali. Dzięki konsolidacji, szpitale nie będą zmuszone konkurować o specjalistów, co ma zminimalizować koszty i poprawić organizację pracy”, wyjaśnia publicysta.
Jak podkreśla resort zdrowia, celem programu jest długofalowa stabilność finansowa szpitali, w której realizowane będą wysokiej jakości świadczenia adekwatne do lokalnych potrzeb.
Źródło: GazetaPrawna.pl
TG