Giełdy w USA i w Kanadzie zakończyły wtorek na plusie, dolar amerykański nieznacznie się osłabił wobec dolara kanadyjskiego. Analitycy zwracali uwagę, by przyglądać się zachowaniu tzw. indeksu strachu, czyli VIX.
VIX, czyli Volatility Index (indeks zmienności), nazywany indeksem strachu, jest wykorzystywany do mierzenia nerwowości inwestorów na rynku akcji. We wtorek VIX spadał o 6,87 proc., do 20,46 pkt.
Portal wiadomości biznesowych AXIOS podkreślał we wtorek po południu, że w poniedziałek VIX miał poziom 22 pkt., a więc niżej niż średnia dnia przedwyborczego od 1992 r., wynosząca 25,5 pkt, „ale jeśli VIX podskoczy po pojawieniu się rezultatów, wiadomo, że rynek oczekuje wielkich ruchów na S&P 500 w ciągu następnego miesiąca”.
Wesprzyj nas już teraz!
Mianem VIX popularnie określa się CBOE Volatility Index, czyli indeks zmienności giełdy opcji w Chicago (Chicago Board Options Exchange), a indeksem mierzy się oczekiwania zmienności rynku na podstawie opcji na indeks S&P 500.
W USA Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,02 proc., do 42.221,88 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,23 proc. i wyniósł 5.782,76 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 1,43 proc. do poziomu 18.439,17 pkt.
Na giełdzie w Toronto zauważalne było wzmocnienie się notowań spółek z branży metali. Indeks giełdy w Toronto, na której notowanych jest wiele spółek surowcowych, czyli S&P/TSX, zamknął dzień na poziomie 24387,90 pkt, po wzroście o 131,84 pkt.
Reuters podkreślał po południu we wtorek, że notowania amerykańskiego dolara spadały w ciągu dnia, chociaż wyniki zakładów odnotowywanych przez serwisy PredictIt i Polymarket wskazywały na rosnące oczekiwania wygranej Donalda Trumpa. AXIOS również wskazywał na rosnące zakłady stawiające na wygraną Trumpa, ale podkreślał, że należy „oczekiwać gwałtownej zmiany, gdy zaczną być liczone głosy, ponieważ inwestorzy będą zmieniać poprzednie zakłady na nowe”.
Za kanadyjskiego dolara w poniedziałek można było kupić 71,92 centy amerykańskie, we wtorek dolar kanadyjski nieco się wzmocnił do 72,18 centów za dolara – podawała agencja The Canadian Press.
Portal AXIOS dodawał, że za spokojnym zachowaniem się rynków są inwestorzy, którzy przyglądają się skutkom wyniku wyborów dla rynków giełdowych, gospodarki, w tym regulacji, podatków i walut, także także kryptowalut. Podkreślano np., że jeśli rezultat wyborczy Donalda Trumpa zacznie wyglądać źle, bitcoin i inne kryptowaluty mogą znacznie stracić na wartości.