Arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx uważa, że po Synodzie o Synodalności trzeba podejmować lokalne decyzje, a wiele spraw pozostaje otwartych do dyskusji.
W Monachium odbyło się kilka dni temu zebranie Konferencji Biskupów Fryzyngi, zrzeszenia skupiającego biskupów Bawarii. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim spraw bawarskich, między innymi planów rządu Wolnego Kraju Bawarii. Zebrani hierarchowie rozmawiali jednak również o Synodzie o Synodalności.
W spotkaniu uczestniczyli biskupi Bambergu, Würzburga, Eichstätt, Ratyzbony, Augsburga, Pasawy, Monachium oraz Spiry (choć Spira nie należy do Bawarii, jest częścią metropolii Bambergu). Spotkaniu przewodniczył arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kard. Reinhard Marx.
Wesprzyj nas już teraz!
W Bawarii synodalność nie jest łatwym tematem: biskupi Eichstätt, Pasawy i Ratyzbony odrzucają udział w głównym przedsięwzięciu niemieckiej Drogi Synodalnej, jakim jest powołanie tzw. Rady Synodalnej – nowego organu mającego przejąć władzę w Kościele za Odrą. Oprócz nich odmawia tego w całych Niemczech jeszcze tylko kard. Rainer Woelki z Kolonii; Bawaria pozostaje zatem centrum oporu wobec progresywnych zmian – nawet jeśli sam kard. Reinhard Marx z Monachium jest akurat jednym z najważniejszych postaci liberalnego środowiska w całej Europie.
Według kardynała Marxa po sesji Synodu o Synodalności w Rzymie bardzo wiele spraw jest dziś otwartych i poddanych dalszej dyskusji. Purpurat zwrócił uwagę na konieczność budowania lokalnych sieci współpracy między biskupami. – Nie dostaliśmy żadnych tematów «z góry». Mamy do załatwienia sprawy, które leżą u nas na stole – podkreślił.
Hierarcha wskazał następnie na postulaty Drogi Synodalnej, takie jak wprowadzenie kobiet na urzędy kościelne (Droga Synodalna chce kapłaństwa kobiet) oraz nowe spojrzenie na seksualność (Droga chce akceptacji homoseksualizmu). Marx powiedział, że w tych kwestiach nie są możliwe rozstrzygnięcia czysto niemieckie, dlatego zajmie się tym teraz Watykan. Purpurat zaznaczył, że zmian w tych obszarach chcą jednak nie tylko Niemcy, ale również wielu innych katolików na świecie.
Kardynał podkreślił też, że w innych kwestiach należy podejmować decyzje na płaszczyźnie lokalnej.
Źródła: katholisch.de, sambergernachrichten.de
Pach