8 listopada 2024

Brazylijski arcybiskup szokująco krytykuje Komunię do ust. „To anachronizm, to średniowiecze!”

(fot. pixabay.com)

Abp José Mario Scalon Angonese z archidiecezji Cascavel w Brazylii zniechęca wiernych do przyjmowania Komunii św. do ust. Nazywa to niedojrzałą i przestarzałą praktyką rodem ze średniowiecza.

Abp Angonese udzielał 3 listopada sakramentu bierzmowania w parafii Nossa Senhora Consolata w Cafelândia. Zdenerwował go, że wielu wiernych chciało przyjąć Komunię świętą do ust. Wygłosił na ten temat przemówienie, a parafia opublikowała jego nagranie na swojej stronie na facebooku.

Chciałbym podkreślić, że byłem zaskoczony – bo to nie jest coś zwykłego – że tak wielu bierzmowanych chciało Komunii świętej do ust. To nie ma sensu – powiedział.

Wesprzyj nas już teraz!

Decyzje ludzi są szanowane, Kościół pozostawia tutaj swobodę. Jednak Komunia do ust wywodzi się ze średniowiecza, z poprzedniego tysiąclecia – dodał hierarcha.

II Sobór Watykański uczy, że dorośli ludzie jedzą własnymi rękami. Eucharystia jest pokarmem. Dlatego byłbym bardzo rozczarowany, gdyby jakiś katecheta opowiadał o Komunii do ust. To sprzeczność. To sprzeczność ze wszystkim, co Kościół stara się głosić – perorował.

Według arcybiskupa Kościół pozostawił swobodę udzielania Komunii świętej do ust tylko ze względu na ludzi starszych, którzy byli do tego przyzwyczajeni. Dlaczego jednak chcą w ten sposób przyjmować Komunię również ludzie młodzi, arcybiskup nie rozumie.

To jest anachronizm, to nie są już te same czasy. To jest coś ze średniowiecza. To przestarzałe. Tu chodzi o dojrzałość wiary, o wizję Kościoła i wizję świata – przekonywał.

Pod filmem na profilu facebookowym parafii pojawiło się tak wiele negatywnych komentarzy, że parafia nagranie usunęła.

W istocie II Sobór Watykański nie mówi nic na temat przyjmowania Komunii świętej na rękę. Ta praktyka pojawiła się w Kościele na większą skalę dopiero po II Soborze, ale nie wynikała bynajmniej z woli Ojców Soborowych. Rozprzestrzeniła się najpierw w niektórych parafiach Holandii, Niemiec, Belgii i Francji; papież Paweł VI zgodził się na udzielanie Komunii św. na rękę, ale z dużą niechęcią i podkreślając, że o wiele godniejsze i bardziej właściwe jest przyjmowanie Ciała Chrystusa do ust. Niestety, w kolejnych latach wiele episkopatów prosiło Watykan o zgodę na to, by również u nich można było udzielać Komunii na rękę, a Watykan takie zgody wydawał.

Źródło: Katholisches.info

Pach

Na ten temat można przeczytać więcej w takich tekstach na PCh24.pl jak:

Komunia na rękę – dzieje nieposłuszeństwa. Przypadek polski

Komunia na rękę. Fałszywe argumenty zwolenników kontra fakty

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(52)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 309 911 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram