Polska niepodległość… Na ile jest faktem, a na ile – postulatem? O tym mówił na antenie PCh24 TV red. Paweł Lisicki, wskazując na największe problemy z suwerennością naszej Ojczyzny.
Red. Paweł Lisicki był razem z mec. Jerzym Kwaśniewskim gościem programu red. Pawła Chmielewskiego.
– Najistotniejszym problemem, który uniemożliwia Polsce prowadzenie suwerennościowej polityki, jest straszliwy kompleks niższości. Kompleks ten wynika z dość oczywistego faktu: kiedy w XIX wieku formowały się w różnych państwach elity niepodległościowe i kiedy pojawiła się koncepcja państwa narodowego, myśmy kierowali całą energię na nieudane powstania. Polska wtedy nie istniała – powiedział Paweł Lisicki.
Wesprzyj nas już teraz!
– To był czas, w którym kształtowało się rozumienie, że istnieje coś takiego, jak racja stanu, państwowy interes, który jest nadrzędny w stosunku do interesów grupowych czy partykularnych. U nas tego nie było. Mieliśmy za to trzy rozbiory – dodał.
– Ten sposób myślenia mógł się w Polsce pojawić dopiero po I wojnie światowej. Był to jednak bardzo krótki okres dwudziestolecia międzywojennego – wskazał, dodając, że oczywiste problemy z myśleniem o niepodległości wystąpiły również po roku 1945.
– Mam wrażenie, że w związku z tym polskie elity polityczne są w pewnym sensie straszliwie zakompleksione. Chcielibyśmy być częścią Zachodu, ale nie do końca się nią jednak czujemy. W efekcie – nadrabiamy miną. Staramy się wyskakiwać przed szereg i pokazać, jak bardzo jesteśmy zachodni – dodał.
Paweł Lisicki przypomniał, że prezydent Andrzej Duda proponował wpisanie obecności Polski w Unii Europejskiej do naszej konstytucji…
– Nasi konkurenci i partnerzy zagraniczni zdają sobie sprawę z tej słabości. Wiedzą doskonale, że nigdy nie dojdzie do sytuacji, kiedy my powiemy twardo: nie [w sprawie obecności w UE] – wskazał.
– Nasze elity boją się pójść na ostre zwarcie. Boją się, że jeżeli to zrobią – lud ich odrzuci, bo lud chce mieć «Europejczyków»… – skonstatował.
Więcej w nagraniu.
Źródło: PCh24 TV
Pach