12 listopada 2024

Hennig-Kloska forsuje zieloną transformację – polscy górnicy zapłacą najwyższą cenę

(Fot. Pixabay)

Wielu górników rozumie, gdzie jesteśmy. Bywam na Śląsku, wiem, że musimy oddać szacunek pracy górników, jednak w miksie energetycznym mieliśmy kolejny miesiąc rekordów generacji z OZE i rekordowy spadek wytwarzania energii z węgla kamiennego. To pokazuje jasny trend. Musimy wykorzystać transformację jako szansę dla polskiej gospodarki, by była ona konkurencyjna na rynkach światowych – powiedziała w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Polityk odniosła się do sytuacji górników w związku z „zieloną transformacją” energetyczną wdrażaną przez rząd. Problem w tym, że poza populistycznymi hasłami nie powiedziała żadnego konkretu, a jedynie zaklinała rzeczywistość. Jak bowiem inaczej potraktować stwierdzenia typu: „Życie gospodarcze będzie wymuszać zmiany, a naszą rolą jest zadbać o ludzi odchodzących z górnictwa”, czy „Musimy oddać szacunek pracy górników i górniczek, a transformacja musi mieć ludzki wymiar”.

Zdaniem minister klimatu i środowiska „regiony górnicze mają ogromny potencjał rozwoju – zasoby kadrowe, technologiczne, infrastrukturalne, surowcowe, społeczne”. – Naszym zadaniem jest przeprowadzić zmiany przy akceptacji społecznej i stworzyć nowe szanse dla środowisk, które do tej pory zajmowały się energetyką konwencjonalną – stwierdziła. Jak miałby wyglądać rozwój „regionów górniczych” po zamknięciu kopalń i zakładów energetycznych opartych na węglu? Tego już minister nie sprecyzowała.

Wesprzyj nas już teraz!

Na pytanie „czy trwa międzyresortowa dyskusja o zmianie umowy z górnikami?”, Hennig-Kloska odpowiedziała: „Jest kilka scenariuszy umowy społecznej. Nie mamy jeszcze notyfikacji, więc zobaczymy, na co zgodzi się Komisja Europejska. Proces spadku wydajności pracy w górnictwie musi też być wyznacznikiem kierunku zmian. Za chwilę nikt nie będzie chciał kupować drogiej i brudnej energii. Mamy gospodarkę rynkową, która będzie wymuszała zmiany. Z naszych scenariuszy jasno wynika: transformacja energetyczna jest tańsza niż jej brak”.

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

TG

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(50)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram