Na konieczność pilnej interwencji Stolicy Apostolskiej w celu zapewnienia tożsamości Australijskiego Uniwersytetu Katolickiego zwrócili uwagę arcybiskupi Sydney, Anthony Fisher OP oraz Melbourne Peter Comensoli. 4 grudnia wystosowali oni list do prefekta Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, kardynała José Tolentino de Mendonça. Australijscy biskupi dyskutowali o sytuacji na jedynej uczelni katolickiej w ich ojczyźnie na zebraniu plenarnym w Sydney w dniach 4-8 listopada.
Biskupi nie kryją, że brak im zaufania do kierownictwa uniwersytetu, który musi poszukiwać dróg do zachowania swej tożsamości i misji. Mają zastrzeżenia do wypowiedzi jego prominentnych przedstawicieli, sprzecznych z nauczaniem Kościoła w kwestiach obrony życia ludzkiego i moralności chrześcijańskiej. Ich zaniepokojenie budzi także postawa kształconych prze tę uczelnię absolwentów.
O trudnej sytuacji na Uniwersytecie Katolickim abp Fisher rozmawiał już 22 października z kard. Tolentino de Mendonça i jego współpracownikami, przebywając w Rzymie na synodzie na temat synodalności. 7 listopada kardynał prefekt spotkał się z przedstawicielami uczelni, wzywając ich „naprawienia komunii między uniwersytetem a resztą Kościoła w Australii”. Wskazał też na konieczność przestrzegania postanowień konstytucji apostolskiej Ex corde Ecclesiae z 1990 r., której normy regulują działania uniwersytetów katolickich i służą skutecznej komunikacji instytucjonalnej. Abp Fisher powiedział jednak, że pomimo próśb kardynała, „sytuacja wydaje się stale pogarszać”.
Wesprzyj nas już teraz!
Źródło: KAI
U korzenia homo-herezji. Czyli skąd wzięli się „katolicy LGBT” i synodalność