Prezydent Jun Suk Jeol nie będzie pełnił obowiązków państwowych, w tym dyplomatycznych, do czasu „wcześniejszej rezygnacji” ze stanowiska – oświadczył w niedzielę przewodniczący rządzącej Partii Władzy Ludowej (PWL) Han Dong Hun po spotkaniu z premierem Han Duk Su. Opozycja zapowiedziała ponowienie wniosku o impeachment Juna.
PWL zbojkotowała sobotnie głosowanie nad wnioskiem opozycji o impeachment Juna. Przewodniczący Han przekonywał tego dnia, że partia rządząca będzie w zamian „dążyć do uporządkowanej rezygnacji” prezydenta, aby „zminimalizować zamieszanie” w kraju.
W krótkim orędziu do narodu, które Jun odczytał w sobotę rano, zapowiedział, że nie uchyli się od prawnej lub politycznej odpowiedzialności w związku z decyzją o wprowadzeniu w życie w miniony wtorek stanu wojennego, który odwołał po sześciu godzinach, i jej następstwach. Jun powierzył „plan stabilizacji politycznej, łącznie z kwestią mojej kadencji” PWL, z której się wywodzi, i swojej administracji.
Wesprzyj nas już teraz!
Han zapewnił w niedzielę, że „konkretny” harmonogram odejścia Juna ogłosi po dyskusjach w partii. – Dopilnujemy, by trwające dochodzenia w sprawie stanu wojennego było prowadzone rygorystycznie, (…) a rząd lub partia nie będą bronić nikogo, w tym prezydenta – oświadczył, cytowany przez Yonhap. Wspólne śledztwo w tej sprawie wszczęły w mijającym tygodniu prokuratura wojskowa i rządowa.
Premier Han przekazał, że „rząd przyjmie pokorne stanowisko i poprosi o współpracę Zgromadzenie Narodowe”. W parlamencie partia rządząca ma 108 mandatów, podczas gdy obóz opozycji – 192.
– Zarządzanie sprawami państwowymi nie może być utrudniane – podkreślił Han, apelując do deputowanych o pilne uchwalenie budżetu państwowa. Premier zwołał na godz. 14 czasu lokalnego (godz. 6 w Polsce) posiedzenie gabinetu. Szef rządu zapewnił, że utrzymanie sojuszu z USA i współpracy trójstronnej z Japonią i USA pozostają „ważnymi zadaniami” dla władz w Seulu.
Największa opozycyjna Partia Demokratyczna zapowiedziała, że będzie składać wnioski o impeachment Juna co tydzień, do czasu jego usunięcia. Jednocześnie powtórzyła apel, o „natychmiastowe” aresztowanie prezydenta i przeprowadzenie dochodzenia, a także odwołanie naczelnego dowódcy wojskowego.
W niedzielę rano prokuratura aresztowała byłego ministra obrony pod zarzutem zdrady stanu. Według południowokoreańskiej opozycji Kim Jong Hjun był aktywnym zwolennikiem wprowadzenia uznanego za niedemokratyczny stanu wojennego i osobiście wydał rozkaz przejęcia przez wojsko kontroli nad siedzibą Zgromadzenia Narodowego w Seulu.
Źródło: PAP / Krzysztof Pawliszak
Prezydent Korei Południowej ogłosił stan wojenny. Oskarża opozycję o wspieranie komunistów