Wielkość Rzeczpospolitej, sięgająca w pewnym momencie od Smoleńska po Dzikie Pola, generowała wielokierunkowe zagrożenie. Przyjmując liczne konflikty, państwo polsko-litewskie zmagało się m.in. z licznymi najazdami tatarskimi. Okrągłą, 400. rocznicę jednego z takich wydarzeń, przybliżymy podczas naszego spotkania z historykiem dr. Andrzejem Gliwą.
Podczas naszych „Klubów” regularnie powracamy do zapomnianych lub przemilczanych tematów historycznych, chcąc w ten sposób odpowiedzieć na potrzebę pokazywania historii Polski w sposób atrakcyjny i zarazem rzetelny. Okazją do pogłębienia tej wiedzy będzie grudniowe spotkanie w Strachocinie koło Sanoka.
Wielkość Rzeczypospolitej Obojga Narodów dało się zmierzyć choćby poprzez skalę jej wyzwań militarnych i zasięg terytorialny, na jakim operowały polskie wojska, poczynając od XVI wieku. Już w początkach następującego po nim stulecia zagrożenie dla potęgi państwa polsko-litewskiego pojawiało się na wielu kierunkach. Obok rosnącego imperium Romanowów na Wschodzie i wzmacniającej się militarnie Szwecji, obecny był również potężny rywal na kierunku południowo-wschodnim. Imperium Osmańskie, w tym jego tatarscy lennicy, regularnie dawali się we znaki Rzeczypospolitej, prowadząc działania pełnoskalowe lub wojnę zaczepną.
Z takich uwarunkowań nasza historiografia bierze potrzebę opisywania i przypominania o najazdach tatarskich i szkodach przez nie wyrządzanych, które szczególnie mocno wyniszczały województwa: ruskie, podolskie i bracławskie. I to właśnie o 400. rocznicy jednego z takich dotkliwych najazdów – Tatarów budżackich – będzie mówić podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Strachocinie historyk dr Andrzej Gliwa.
Nasz prelegent to pracownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddziału Terenowego w Rzeszowie. Kształcił się na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 2010 roku obronił rozprawę doktorską. Jest specjalistą w zakresie historii wojskowości i dziejów gospodarczych ziem ruskich Rzeczypospolitej w epoce nowożytnej XVI-XVIII w., a także w kwestiach dyplomacji Rzeczypospolitej Obojga Narodów w okresie nowożytnym. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się także na antropologii historycznej, historii historiografii, architekturze obronnej południowo-wschodnich ziem koronnych oraz edytorstwie źródeł historycznych. Wśród licznych publikacji dra Gliwy na szczególną uwagę zasługuje monografia pt. „Kraina upartych niepogód. Zniszczenia wojenne na obszarze ziemi przemyskiej w XVII wieku” (2013 r.).
Klub „Polonia Christiana” zaprasza wszystkich zainteresowanych do przybycia na prelekcję dra Andrzeja Gliwy zatytułowaną „400. Rocznica najazdu tatarskiego na Ziemię Sanocką”. Odbędzie się ona w Domu Kultury w Strachocinie koło Sanoka, w sobotę 21 grudnia 2024 r. o godz. 18:00. To już ostatnia w tym roku szansa spędzenia ciekawie czasu i pozyskania ciekawej wiedzy podczas spotkań naszych „Klubów”. Wstęp wolny!