Dzisiaj

Prezydent Korei Południowej: ogłaszając stan wojenny, broniłem narodu. To nie zamach stanu

(fot. EPA/ROK PRESIDENTIAL OFFICE / HANDOUT SOUTH KOREA / PAP)

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol powiedział w czwartek, że ogłosił stan wojenny w ubiegłym tygodniu w celu obrony porządku konstytucyjnego, zaprzeczając jednocześnie oskarżeniom o zamach stanu. Partia opozycyjna planuje poddać wniosek o jego impeachment pod głosowanie w najbliższą sobotę.

Jun oznajmił w przemówieniu telewizyjnym, że wykorzystał swoje prezydenckie uprawnienia do ogłoszenia stanu wojennego „w celu ochrony narodu i normalizacji spraw państwowych” przeciwko opozycji, która stała się „potworem niszczącym konstytucyjny porządek liberalnej demokracji”.

Skorzystanie przez prezydenta z prawa do ogłoszenia nadzwyczajnego stanu wojennego jest aktem sprawowania rządów, który nie podlega kontroli sądowej, podobnie jak korzystanie z prawa do ułaskawienia i wykonywanie uprawnień dyplomatycznych – mówił Jun, argumentując, że jego decyzja nie może być interpretowana jako akt zamachu stanu.

Wesprzyj nas już teraz!

Jun jest pierwszym urzędującym prezydentem Korei Płd. z zakazem opuszczania kraju. Środek ten został zastosowany po objęciu go śledztwem w związku z zarzutami m.in. zamachu stanu i nadużycia władzy. Jun ogłosił 3 grudnia wieczorem stan wojenny, który po sześciu godzinach zniósł pod naciskiem Zgromadzenia Narodowego.

Niezależnie od tego, czy zostanę postawiony w stan oskarżenia, czy też zostanie wszczęte dochodzenie, nie uchylę się od (swojej) prawnej i politycznej odpowiedzialności za ogłoszenie stanu wojennego – powiedział, dodając, że będzie „walczył do ostatniej chwili”.

Główna opozycyjna Partia Demokratyczna (PD) błyskawicznie uznała przemówienie Juna za „wyraz skrajnej obłudy” i „wypowiedzenie wojny narodowi”.

PD zapowiedziała przedstawienie drugiego wniosku o impeachment Juna, który miałby zostać poddany pod głosowanie 14 grudnia. Pierwsza próba postawienia głowy państwa w stan oskarżenia przepadła w ubiegłą sobotę w związku z bojkotem ze strony deputowanych Partii Władzy Ludowej (PWL), z której wywodzi się Jun.

Aby wniosek obozu opozycji, który ma 192 mandaty, został przyjęty, wymaga poparcia co najmniej ośmiu deputowanych PWL. Agencje i lokalne media zwracają uwagę, że w ostatnich dniach w szeregach PWL rośnie poparcie dla impeachmentu Juna, a szef tego ugrupowania Han Dong Hun zaapelował do deputowanych o zagłosowanie „zgodnie ze swoim przekonaniem”.

Źródło: PAP / Krzysztof Pawliszak

pap logo

Prezydent Korei Południowej pokonany przez oponentów. Szef rządu: przestanie pełnić obowiązki państwowe

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 26 712 zł cel: 500 000 zł
5%
wybierz kwotę:
Wspieram