Dzisiaj

Pracodawcy niezadowoleni z rządu Tuska. Obietnice wciąż bez pokrycia

(fot. PAP/Marcin Obara)

Zdaniem wielu przedsiębiorców mimo, że minął już rok od objęcia władzy przez rząd Tuska, to rządzący wciąż nie wywiązali się ze swoich zapowiedzi. Brak starań o poprawę położenia pracodawców władze tłumaczą zaś w kompromitujący i niewiarygodny sposób.

Według przedstawicieli organizacji pracodawców, z którymi rozmawiała PAP, w rok od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska nie udało się zrealizować wielu zapowiadanych zmian; jak mówili, w działaniach rządu brakuje koordynacji polityki gospodarczej, a przedsiębiorcy nie dostają zachęt do prowadzenia biznesu.

– Zaraz po wygranych (przez koalicję – PAP) wyborach uważano, że głównym hamulcowym zmian będzie prezydent ze swoim prawem veta. Tymczasem niewiele ustaw trafiło na biurko głowy państwa, a jeszcze mniej przekazanych zostało tych aktów prawnych, które realizowałyby postulaty pracodawców – wskazał główny ekonomista Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.

Wesprzyj nas już teraz!

W jego ocenie największym sukcesem rządu Tuska jest odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy. – To był też jeden z naszych głównych postulatów. Te środki są szczególnie istotne w kontekście inwestycji w energetykę, infrastrukturę i technologie cyfrowe, które mogą przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności polskich firm. Jednak samo odblokowanie funduszy nie wystarczy – kluczowe będzie, jak efektywnie zostaną one wydatkowane, a tutaj pojawiają się wyzwania związane z tempem realizacji projektów i sprawnością administracji – ocenił Zielonka.

Ekonomista Lewiatana zaznaczył, że lista zrealizowanych przez rząd postulatów wyborczych jest bardzo krótka. – Na domiar złego premier tłumaczy się koniecznością przywrócenia praworządności i rozliczenia poprzedniego rządu. Nie jest jasne, dlaczego realizacja obietnic wyborczych miałaby stać w sprzeczności z procesem naprawy gospodarki – stwierdził Zielonka.

Zdaniem przedstawiciela Lewiatana konieczne jest powołanie Rady Gospodarczej działającej przy premierze, jako ciała sprawnie przenoszącego opinie środowiska gospodarczego na najwyższy szczebel administracji rządowej, co pomogłoby również w koordynacji polityki gospodarczej rządu. – Nie może być tak, że jeden minister forsuje rozwiązania ze swojego obszaru, a drugi go krytykuje – zaznaczył.

Krytycznie pierwszy rok rządów Donalda Tuska oceniła również Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców, reprezentująca sektor MŚP. – Nasza ocena realizacji celów związanych z poprawą otoczenia prawnego biznesu niestety nie jest wysoka. Ustawodawstwo w dalszym ciągu pozostaje nieprzewidywalne, a przedsiębiorcy praktycznie nie otrzymują konstruktywnych zachęt do prowadzenia biznesu – stwierdził radca prawny i członek zarządu Federacji Piotr Podgórski.

W jego ocenie wprowadzone rozwiązania, które w założeniach rządu miały stanowić wymierną pomoc dla przedsiębiorców, w niewielkim stopniu wpływają na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Podgórski wskazuje tu przykład ustawy o tzw. wakacjach składkowych dla przedsiębiorców. – Nie jest rozwiązanie powodujące dalekosiężne skutki. Tymczasem rząd nie pamięta o złożonej przedsiębiorcom obietnicy, zgodnie z którą zasiłek chorobowy miał być płacony przez ZUS od pierwszego dnia nieobecności pracownika w pracy – zauważył Podgórski.

Jak wskazał przedstawiciel Federacji, przedsiębiorcy nie doczekali się również wprowadzenia ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej, co w opinii Podgórskiego byłoby oczekiwanym powrotem z „wytyczonej przez poprzedni rząd ścieżki opresyjnego systemu podatkowego, wdrożonego pod hasłem Polskiego Ładu”.

Nie został też ograniczony w skali roku czas kontroli przedsiębiorców, co byłoby rozwiązaniem korzystnym z punktu widzenia pewności prowadzenia biznesu – zaznaczył Podgórski.

Jak wskazał przedstawiciel Federacji, niepokój części pracodawców budzi również przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, który w obecnym kształcie stanowiłby obciążenie dla części polskich przedsiębiorców. – Zapewnienie cyberbezpieczeństwa powinno odbywać się w poszanowaniu swobody działalności gospodarczej oraz zasad pewności prawa i proporcjonalności, aby jedne wartości nie stawały w nadrzędnej roli w stosunku do innych – podkreślił.

Federacja pozytywnie oceniła natomiast nowelizację wprowadzającą kasowy PIT dla drobnych przedsiębiorców oraz implementację unijnej dyrektywy upraszczającej obowiązki małych firm związanych z rozliczaniem podatku VAT na terenie UE.

(PAP)/oprac. FA

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(7)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 27 132 zł cel: 500 000 zł
5%
wybierz kwotę:
Wspieram