Wspieramy skuteczną i godną zaufania WHO – podkreśliła w środę rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Eva Hrnczirzova, komentując plany Donalda Trumpa dotyczące wycofania kraju z tej organizacji. Stany Zjednoczone są największym sponsorem Światowej Organizacji Zdrowia.
Reuters podał pod koniec grudnia, że amerykański prezydent elekt po przejęciu władzy zamierza powrócić do pomysłu wycofania USA z WHO. Powołując się na eksperta ds. zdrowia, znającego kulisy rozmów wśród współpracowników Trumpa, agencja poinformowała, że taka decyzja ma zapaść pierwszego dnia drugiej prezydentury.
Wesprzyj nas już teraz!
Trump ma być zaprzysiężony 20 stycznia.
Wycofanie się Stanów Zjednoczonych z WHO mogłoby oznaczać trudności z finansowaniem programów realizowanych przez tę działającą w ramach ONZ organizację. Składka USA na poziomie blisko 15 proc. całego budżetu pozostaje największą darowizną.
„Nie mogę skomentować tego, co wydarzy się za administracji Trumpa. Ale mogę powiedzieć, że silna WHO leży w naszym interesie. Wspieramy skuteczną i godną zaufania WHO” – skomentowała w środę Hrnczirzova.
Podkreśliła, że UE także jest kluczowym darczyńcą WHO i takim pozostanie.
W latach 2022 i 2023 Komisja Europejska przekazała piątą co do wielkości składkę na rzecz WHO – jej dobrowolna wpłata wyniosła 414 mln dolarów. Największym darczyńcą były Stany Zjednoczone (1,3 mld dolarów), na drugim miejscu pod tym względem były Niemcy (856 mln dolarów), a na trzecim – Fundacja Billa i Melindy Gatesów (obecnie Fundacja Gatesa).
WHO odpowiada za ustalanie norm i standardów dotyczących m.in. leków czy żywności. Śledzi tendencje w obszarze zdrowia na całym świecie i rości sobie pretensje do zarządzania w skali globu kryzysami zdrowotnymi.
Źródła: PAP (Magdalena Cedro)
RoM