Dzisiaj

Międzynarodowy Trybunał Karny vs. władze w Warszawie. Kto ma rację w sprawie ścigania i osądzenia Netanjahu?

„Trybunał polega na państwach, które egzekwują jego decyzje. Jest to nie tylko zobowiązanie prawne wobec Trybunału na mocy Statutu Rzymskiego, ale także odpowiedzialność wobec innych Państw-Stron. Jeśli państwa mają obawy dotyczące współpracy z Trybunałem, mogą konsultować się z nim w sposób terminowy i skuteczny”, czytamy w stanowisku Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie czwartkowych „wyczynów” polskiego prezydenta, premiera i prokuratora generalnego.

W specjalnej uchwale rząd warszawski zadeklarował w czwartek, że zapewni „wolny i bezpieczny udział najwyższym przedstawicielom Izraela” w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

„Zapewnienie bezpiecznego udziału przywódcom Izraela w uroczystościach 27 stycznia 2025 roku, polski rząd traktuje jako wpisujące się w oddanie hołdu narodowi żydowskiemu, którego miliony Córek i Synów stało się ofiarami Zagłady dokonanej przez III Rzeszę”, głosi uchwała rządu, zacytowana w komunikacie Kancelarii Premiera.

Wesprzyj nas już teraz!

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka potwierdziła w czwartek w Studiu PAP, że prezydent Andrzej Duda zwrócił się do rządu o zapewnienie możliwości udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz premiera Izraela Benjamina Netanjahu, gdyby ten wyraził taką wolę.

Izraelski premier podlega nakazowi aresztowania wydanemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z oskarżeniem o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. Trybunał w listopadzie wydał nakaz aresztowania na wniosek głównego prokuratora MTK w kontekście kampanii wojskowej Izraela w palestyńskiej Strefie Gazy.

Premier Donald Tusk zapewnił, że każdy przedstawiciel Izraela, który będzie chciał uczestniczyć w uroczystościach w Auschwitz, czy to będzie premier, czy prezydent, czy minister będzie miał zapewnione bezpieczeństwo i nie zostanie zatrzymany.

Tusk poinformował, że rząd od wielu dni pracował nad stanowiskiem, które zagwarantuje wszystkim gościom uroczystości rocznicowych w Oświęcimiu bezpieczny pobyt, w szczególności – jak dodał – dotyczyło to przedstawicieli Izraela.

Na reakcję MTK nie trzeba było długo czekać.

„Trybunał polega na państwach, które egzekwują jego decyzje. Jest to nie tylko zobowiązanie prawne wobec Trybunału na mocy Statutu Rzymskiego, ale także odpowiedzialność wobec innych Państw-Stron. Jeśli państwa mają obawy dotyczące współpracy z Trybunałem, mogą konsultować się z nim w sposób terminowy i skuteczny. Państwa nie mogą jednak jednostronnie określać zasadności decyzji prawnych Trybunału. Jak stanowi artykuł 119 Statutu, wszelkie spory dotyczące funkcji sądowniczych Trybunału są rozstrzygane decyzją Trybunału””, czytamy w opublikowanym stanowisku.

Sprawę skomentował m. in. red. Piotr Słowik (Wirtualna Polska).

„Warto tu dodać tylko jedno: gdy ktokolwiek z rządu lub prezydent (acz jego o to nie podejrzewam) będzie mówił, że musimy respektować orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE lub Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, to wcale nie musimy. Skoro bowiem możemy nie uznawać MTK, tak samo możemy nie uznawać TS UE czy ETPCz. Pytanie czy było warto, skoro Netanjahu i tak do Polski się nie wybiera”, podkreślił publicysta.

 

Źródło: platforma X

TG

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 51 125 zł cel: 500 000 zł
10%
wybierz kwotę:
Wspieram