Znany ze sprzeciwu wobec heterodoksyjnych postulatów niemieckiej Drogi Synodalnej biskup Stefan Oster skrytykował podczas wywiadu program dostosowania Kościoła do współczesnych mód intelektualnych. Według hierarchy podobne próby często narażają wiarę na wypaczenie.
W opublikowanej w środę 22 stycznia na osobistej stronie ordynariusza Pasawy rozmowie z magazynem „Kirche Bunt” duchowny odniósł się m.in. do wizji zmian w Kościele, zaproponowanych przez niemiecką „Drogę synodalną”. Jak wyznał Bp Oster, nie uważa podobnych inicjatyw za owocne, a perspektyw wyjścia z kryzysu Kościoła trzeba szukać w innego rodzaju odnowie.
– Ostatecznie nikt nie zbliży się do Chrystusa tylko dlatego, że dostosujemy się do wymagań (…) współczesnego społeczeństwa, które w dużej mierze dotyczą sedna wiary i naszego sakramentalnego rozumienia Kościoła, wraz z dążeniem do ich zmiany – ostrzegał niemiecki biskup.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak dodawał ordynariusz, autentyczna reforma Kościoła oznacza przede wszystkim nawrócenie i posłuszeństwo woli Bożej wiernych i duchownych. Bez tego wymiaru wszystkie programy „reformy” muszą skończyć się fatalnie.
– Na przestrzeni dziejów Kościół zawsze odnawiał się przede wszystkim duchowo, od wewnątrz do zewnątrz, poprzez powrót do Ewangelii i Chrystusa (…) – dodawał Bp Oster.
W trakcie obrad „Drogi Synodalnej” bp Stefan Oster znalazł się w gronie kilku nielicznych biskupów, którzy jednoznacznie krytykowali decyzje zgromadzenia i podkreślali, że godzą one w prawdy wiary.
Źródło: infovaticana.com
FA
Bp Stefan Oster: Benedykt XVI wskazał, czym jest istota wiary
Bp Stefan Oster: Droga Synodalna przyspiesza samosekularyzację Kościoła