Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz odejście od osłon dla przyszłych emerytów – te propozycje znalazły się w raporcie „Rynek Pracy potrzebuje wizji” przygotowanym przez Business Centre Club. Według autorów pozwolą one „zneutralizować negatywny wpływ trendów demograficznych”.
O szczegółach raportu BCC pisze na łamach serwisu GazetaPrawna.pl Weronika Szkwarek.
Z dokumentu wynika m. in., że odsetek osób w wieku produkcyjnym w Polsce będzie malał szybciej niż średnia unijna, a nasz kraj znajdzie się w grupie państw, gdzie liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszy się o ponad 25 proc.
Wesprzyj nas już teraz!
„Do 2060 roku proces starzenia się ludności Polski będzie ciągle postępował. Do tego czasu prawdopodobnie dwukrotnie zwiększy się liczba w wieku 80 lat i starszych. Natomiast do 2060 spadnie o 5,1 mln liczba osób w wieku produkcyjnym, co sprawia, że Polska – zdaniem ekspertów BCC – jest najbardziej w całej Unii Europejskiej narażona na brak pracowników”, czytamy.
„Największe straty dotkną przemysłu, gdzie może zabraknąć nawet 805 tys. pracowników. Na kolejnych miejscach znalazły się następujące branże: w handlu prognozowany deficyt sięgnie ok .423 tys., edukacji do 414 tys., rolnictwie – 406 tys. osób. W ujęciu procentowym największe braki wystąpią w branży nieruchomości, gdzie zatrudnienie zmniejszy się nawet o 31 proc.”, wynika dalej z raportu BCC.
Szkwarek zwraca uwagę, że BCC przygotowało 20 propozycji rozwiązań mających przynajmniej częściowo zneutralizować skutki katastrofy demograficznej, które zaczniemy odczuwać za kilka, kilkanaście lat.
Są to m. in.:
– Zreformowanie systemu wypłat zasiłków i pomocy socjalnej mające na celu zredukowanie przekonania, że podjęcie niskopłatnej pracy przy pracach prostych jest nieopłacalne;
– Zlikwidowanie czteroletniego okresu ochronnego przed dojściem do formalnego wieku emerytalnego;
– Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
Czy to jednak wystarczy?
Źródło: GazetaPrawna.pl
TG