„Domagamy się zakończenia dyskryminacji i przywrócenia podstawowych wolności dla osób i niezależnych organizacji społecznych i kulturalnych w kraju, wyrażających historię, kulturę i wiarę narodu”, czytamy w opublikowanym w poniedziałek apelu włoskiego stowarzyszenia Ditelo Sui Tetti skierowanym do polskich władz.
Ditelo Sui Tetti skupia w swoich strukturach ponad 100 organizacji katolickich i konserwatywnych. W dokumencie zatytułowanym „Stop dyskryminacji wobec niezależnych organizacji społecznych i kulturalnych w Polsce” włoskie stowarzyszenie wzywa władze w Polsce do „zakończenia dyskryminacji wobec niezależnych organizacji społecznych i kulturalnych, głównie chrześcijańskich, w Polsce, jak również poszanowania podstawowych praw obywateli gwarantowanych przez Konstytucję i prawo”.
Autorzy dokumentu zwracają uwagę na postępującą laicyzację Europy i odejście od tradycji nie tylko chrześcijańskich, ale i narodowych. W ocenie włoskich katolików, Polska w ostatnim roku stanowi „uderzający przykład” takich tendencji.
Wesprzyj nas już teraz!
„Obecny rząd sprzeciwia się tradycyjnym chrześcijańskim i patriotycznym wartościom kraju, aby szybko, często dowolnymi metodami dostosować je do zmian antropologicznych, które zaszły w ostatnich latach w krajach zachodnich”, czytamy.
Włoscy katolicy krytykują rząd Tuska za próby legalizacji tzw. aborcji na życzenie, czy też próby wprowadzenia ułatwionego dostępu dla pigułek wczesnoporonnych. W dalszej części dokumentu czytamy o łamaniu Konkordatu poprzez redukcję treści patriotycznych i chrześcijańskich w programach nauczania. Kolejnym antykatolickim ruchem rządu Tuska są próby wprowadzenia do polskich szkół seks-edukacji zwanej dla niepoznaki „edukacją zdrowotną”.
Stowarzyszenie zwraca również uwagę na „powtarzające się próby ograniczenia obecności Kościoła w przestrzeni publicznej”. W tym kontekście stowarzyszenie Ditelo Sui Tetti wymienia m.in. zarządzenie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z maja ubiegłego roku.
Na koniec Włosi przypominają sprawę ks. Michała Olszewskiego. „Typowym przykładem poważnych naruszeń praw człowieka i przepisów, do których dochodzi w kraju, jest aresztowanie i osadzenie w areszcie tymczasowym, przez siedem miesięcy w nieludzkich warunkach, księdza Olszewskiego i dwóch pracownic Ministerstwa Sprawiedliwości”, podkreślają.
„Przekonani, że kwestie antropologiczne stanowią wyzwanie naszych czasów i że wiara chrześcijańska odgrywa fundamentalną rolę w obronie jednostki i jej podstawowych praw , zwłaszcza w kraju o głęboko zakorzenionej kulturze katolickiej, takim jak Polska, przekonani również , że obrona tych praw jest wspólnym dziedzictwem w UE, wzywamy do położenia kresu dyskryminacji i przywrócenia podstawowych wolności dla jednostek i niezależnych stowarzyszeń społecznych i kulturalnych kraju, będących wyrazem historii , kultury i wiary społeczeństwa”, podsumowuje stowarzyszenie Ditelo Sui Tetti.
Źródło: SerwisRodzinny.pl
TG