Dzisiaj

Nie dla uświęcenia, ale dla „planety”. Biskupi niemieccy promują „post klimatyczny”  

(pixabay.com)

Już niebawem w Kościele rozpocznie się okres Wielkiego Postu. W tym czasie wierni przez ascetyczne praktyki mają udoskonalić się duchowo przed świętami Wielkanocy. Od dekad dyscyplina postna obowiązuje w radykalnie złagodzonym wydaniu. Teraz doczekała się nawet… ekologicznej reinterpretacji. Niemieccy biskupi wspólnie z protestantami zachęcają, by podczas pokutnego okresu skupić się na… ekologii i polityce klimatycznej.  

Partnerstwo z programem „Klimafasten” nawiązało w sumie 8 niemieckich diecezji. Biskupi Kolonii, Rottenburga- Stuttgartu, Münsteru, Berlina, Moguncji, Osnabrück, Fryburga, Paderborn i Eichstätt zachęcają wiernych, by podczas Wielkiego Postu skupili się na doczesnym, „ekologicznym” przedsięwzięciu. W grupie inicjatorów programu klimatycznej „wstrzemięźliwości” znajduje się przewodniczący grupy roboczej ds. kwestii ekologicznych i społecznych Konferencji Episkopatu Niemiec bp Rolf Lohmann.

Program „akcji postnej dla ochrony klimatu i sprawiedliwości klimatycznej” zatytułowano „Tyle, ile potrzebujesz”. Inicjatywa – odwracająca oczy od religijnej treści Wielkiego Postu – podzielona została na 7 odcinków, zgodnie z ilością tygodni pomiędzy Środą Popielcową a Zmartwychwstaniem Pańskim.

Wesprzyj nas już teraz!

W myśl harmonogramu w pierwszym tygodniu uczestnicy mają zastanowić się, jak mogliby pomóc w ekologicznych przedsięwzięciach, prowadzonych w ich najbliższym otoczeniu. Wśród wytycznych zalecono również opracowanie programu „odpowiedzialnych klimatycznie” nawyków (np. spożywania mniejszej ilości mięsa, czy robienia zakupów bezpośrednio u rolnika).

Drugi tydzień poświęcony ma zostać refleksji nad radzeniem sobie z lękiem i obawami. W trzecim zaś organizatorzy zachęcają do zorganizowania we własnym otoczeniu dyskusji o zmianie klimatu i polityce klimatycznej. Tydzień później uczestnicy akcji mają zastanowić się, jak mogliby zachęcić innych do przyjęcia stylu życia zgodnego z eko- agendą. W piątym tygodniu ma przyjść czas na zaangażowanie w ekumeniczne inicjatywy oraz rozważenie pierwszych kroków na drodze do korzystania z własności spółdzielczej – tzw. carsharingu, foodsharingu, czy współdzielenia ogrodów.

W refleksji na ostatni okres programu odnajdujemy zeświecczoną reinterpretację obietnicy odnowienia stworzenia po ponownym przyjściu Chrystusa. „Nowe Niebo” i „Nowa Ziemia” „zaczynają się nie w odległej przyszłości, ale właśnie teraz”, twierdzą organizatorzy „postu klimatycznego”. Jak przekonują, działania zgodne z agendą klimatyczną to „aktywne wejście w nowe stworzenie”.

Źródło: klimafasten.de

FA

Mroczna ideologia ekologizmu a fakty o świecie

Ideologiczna ekologia na ŚDM: „Nowa ludzkość” i zielony styl życia

Ekologia integralna. Czy Kościół ma stać się kolejną „organizacją pozarządową”?

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 84 870 zł cel: 500 000 zł
17%
wybierz kwotę:
Wspieram