Dzisiaj

Syria przyjęła tymczasową konstytucję. Gwarantuje chrześcijanom swobodę wiary i kultu

(Fot. Pixabay/hpuppet)

Nowe syryjskie władze przyjęły tymczasową konstytucję. Ma obowiązywać przez pięć lat. Ustawa przyznaje wolność wyznawania religii.

Deklarację ogłaszającą ustawę zasadniczą podpisał tymczasowy prezydent Syrii, Ahmad asz-Szaraa. Ma obowiązywać przez maksymalnie pięć lat; rozpoczęto pracę nad stworzeniem właściwej konstytucji.

Dokument tymczasowy przewiduje, że oficjalną religią Syrii jest islam. W paragrafie 1 artykułu 3 czytamy: „Religią prezydenta Republiki jest islam; islamskie prawodawstwo jest podstawowym źródeł legislacji”. W paragrafie drugim podaje się jednak: „Wolność wyznania jest chroniona. Państwo szanuje wszystkie religie objawione i gwarantuje swobodę kultu, o ile nie zaburza to porządku publicznego”. W paragrafie trzecim wskazuje się dodatkowo, że ochronie podlegają również „odłamy religijne” (w angielskim tłumaczeniu konstytucji jako „sekty”).

Wesprzyj nas już teraz!

Ponadto artykuł 10 głosi, że obywatele Syrii są równi wobec prawa, „niezależnie od rasy, religii, płci czy pochodzenia”. Z kolei artykuł 13 gwarantuje „wolność opinii, słowa, informacji, publikacji i prasy”.

Nie wiadomo, czy władze będą respektować zapisy tymczasowej konstytucji. Ahmad asz-Szaraa wielokrotnie zapewniał, że zamierza szanować różnorodność religijną Syrii. W ostatnich tygodniach doszło do pogromów ludności alawickiej na syryjskim wybrzeżu, w których zginęli również chrześcijanie.

Hierarchowie katoliccy wskazywali jednak, że śmierć chrześcijan nie była zamierzona – prorządowe bojówki chciały uderzyć w alawitów, bo ci mieli planować rebelię. Chrześcijanie zginęli przypadkiem z powodu chaosu; bojówki nie zabijały ich celowo dlatego, że są chrześcijanami.

Źródło: catholicculture.org

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 96 820 zł cel: 500 000 zł
19%
wybierz kwotę:
Wspieram