25 marca 2021

A. Niedzielski: Kościoły będą otwarte, ale może wejść do nich mniej osób

Kościoły pozostają na Wielkanoc otwarte – ale wiernych będzie mogło wejść do nich mniej. Nowy normatyw to 1 osoba na 20m2. Ponadto rząd zdecyował o zamknięciu żłobków i przedszkoli, a także wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych czy meblowych. Nie ma ograniczeń w mobilności; rząd zaleca jedynie spędzenie świąt w małym gronie.

 

W czwartek odbyła się konferencja przedstawicieli rządu Zjednoczonej Prawicy. Ogłoszone zostały kolejne obostrzenia, które obowiązywać mają przez najbliższe dwa tygodnie.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w związku z dużą ilością zakażeń – ponad 34 tys. nowych przypadków – trzeba wprowadzić nowe obostrzenia. Podkreślił, że zajętych jest już ponad 70 proc. łóżek i respiratorów. Prawdziwym problemem jest jednak brak lekarzy i pielęgniarek, zaznaczył. Stwierdził, że obecnie podstawową bronią przeciwko Covid-19 są szczepionki. Polityk krytykował też dostawy szczepionek do Unii Europejskiej; wskazywał, że lepiej radzą sobie Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, bo niestety w Unii Europejskiej nie wygląda to dobrze.

Sytuacja epidemiczna nie pozostawia nam za wiele marginesu swobodu – powiedział Morawiecki. – Wszystkie, nawet trudne decyzje, są w tym momencie po prostu konieczne, żeby za 2-3 tygodnie było widać, że jesteśmy w innym, lepszym trendzie – podkreślił.

Zbliżali się święta Wielkanocy. Chcę zaapelować, żebyśmy spędzili je tylko w gronie najbliższej rodziny – powiedział.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił konkretne obostrzenia. Stwierdził, że trzecia fala będzie trudniejsza i groźniejsza od fali drugiej. – Ewolucja wirusa, pojawienie się mutacji brytyjskiej, działa w kierunku większej zakaźności oraz większej liczby hospitalizacji – powiedział. Przypomnał, że w trakcie drugiej fali pacjentów kowidowych było 23 tys., dzisiaj jest już 27 tysięcy.

Nowe ograniczenia będą obowiązywały od najbliższej soboty przez dwa tygodnie.

 

W mocy utrzymane zostają wszystkie dotychczasowe restryckcje. Nowe są następujące:

 

– sklepy wielkopowierzchniowe (pow. 2000m2) meblowe i budowlane zostaną zamknięte. Dotyczy to handlu detalicznego;

– w placówkach handlowych i pocztowych będą nowe normatywy: zamiast 1 osoby na 15m2 będzie 1 osoba na 20m2 w sklepach o powierzchni pow. 100m2 oraz 1 osoba na 15m2 w sklepach mniejszych;

– kościoły zostaną podobnie ograniczone – 1 osoba na 20m2;

– salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne zostają zamknięte do 9 kwietnia;

– zamknięte zostają żłobki i przedszkola, będą otwarte tylko dla dzieci medyków i służb porządkowych;

– obiekty sportowe zostają ograniczone tylko do sportu zawodowego.

 

Do Premiera Mateusza Morawieckiego został skierowany apel o pozostawienie kościołów na święta otwartymi. Apel MY CHCEMY BOGA! – wciąż aktualny, bo rząd może w każdej chwili wprowadzić nowe ograniczenia – można podpisać go TUTAJ.

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(53)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy