26 listopada 2019

Aborcja, eutanazja, homomałżeństwa. Tego chce kandydat w prawyborach w PO

(Jacek Jaśkowiak Fot. Marek Lapis/FORUM)

Zawsze uważam, że każdemu należy zostawić prawo wyboru. Ja bym chciał o sobie decydować, a nie żeby decydowali o tym inni – powiedział we wtorek na antenie Polsat News Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i zarazem jeden z polityków PO ubiegających się o uzyskanie partyjnej nominacji na kandydata na prezydenta RP.

 

Jaśkowiak był pytany przez Piotra Witwickiego o to, czy popiera legalizację eutanazji. Według prezydenta Poznania jest to jeden z „bardzo trudnych tematów”, który „wymaga dyskusji i konsensusu społecznego”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zawsze uważam, że każdemu należy zostawić prawo wyboru. Ja bym chciał o sobie decydować, a nie żeby decydowali o tym inni. Jeśli chodzi o kwestie dotyczące kobiet, to one powinny mieć prawo wyboru. Należy jednak zabezpieczyć takie działania, by te decyzje dramatyczne mogły być podjęte w ostateczności i by do nich dochodziło jak najrzadziej – mówił Jaśkowiak.

 

Jeśli chodzi o kwestię eutanazji, to potrafię zrozumieć kogoś, kto cierpi na chorobę nowotworową, gdzie nie ma żadnych możliwości, by się wyleczyć. Medycyna potrafi nam przedłużać życie, ale nie zawsze potrafi nam przedłużyć to życie, tak jak to chcemy – dodał prezydent Poznania. Zaznaczył, że każdy przypadek jest indywidualny i rozumie zarówno jedną, jak i drugą stronę.

 

Prezydent Poznania wypowiedział się również na temat aborcji, dając do zrozumienia, że nie ma nic przeciwko rozszerzeniu obowiązującego w Polsce tzw. krwawego kompromisu. – Jestem za rozwiązaniami, które stosowane w Niemczech, że gdy dochodzi do sytuacji dramatycznej, kobieta ma zapewnioną opiekę psychologa i musi odbyć kilka rozmów, które pomogą jej w podjęciu pewnych decyzji. Natomiast w uwarunkowaniach politycznych, które mamy, to temat czysto hipotetyczny – podsumował Jaśkowiak.

 

W poniedziałek w RMF FM Jaśkowiak powiedział, że wprowadzenie małżeństw homoseksualnych to kwestia dyskusji. Przyznał jednak, że gdyby to od niego zależało tego typu „małżeństwa” byłyby w Polsce legalne. Pytany we wtorek, czy podtrzymuje swoje stanowisko powiedział: „Wydaje mi się, że jest w tej chwili dużo więcej ważniejszych tematów, które są na dzisiaj dla Polski kluczowe”.

 

W tej kadencji parlamentu absolutnie jest to temat (wprowadzenie małżeństw jednopłciowych – red.) czysto hipotetyczny, natomiast nie mam wątpliwości, że w dłuższej perspektywie czasu na poziomie 4-5 czy 8 lat czekają nas takie same zmiany, jak w Irlandii, jak w Hiszpanii, tych państwach Zachodniej Europy, bo zakładam, że miejsce Polski na arenie międzynarodowej jest tam, gdzie jest Zachodnia Europa – podkreślił.

 

 

Źródło: Polsat News / polsatnews.pl / RMF FM / rmf24.pl

TK

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram