Nicola I. Riley, aborcjonistka z Maryland, została na stałe pozbawiona licencji na wykonywanie zawodu lekarza. Nie może także już nigdy ubiegać się o jej ponowne przyznanie. Uzasadnienie tej decyzji zostało przedstawione przez radę lekarską na 24-stronach. Kobieta została po raz pierwszy zawieszona już w roku 2010.
Lekarze stwierdzili, że nieuczciwość, unikanie odpowiedzialności w trakcie prowadzonego postępowania wyjaśniającego a także na skutek podejmowanych przez nią czynów karalnych kobieta nie może więcej prowadzić praktyki lekarskiej. „Nieprofesjonalne zachowanie doktor Riley nie jest uleczalne” – czytamy w decyzji. Rada nie uważa, by pacjenci z Maryland „byli bezpieczni w rękach tego lekarza”.
Wesprzyj nas już teraz!
Po raz pierwszy licencja kobiety została zawieszona, gdy w roku 2010 w trakcie aborcji przebiła macicę i zadała klientce poważne urazy, w tym jelit. Miało to miejsce w trakcie utajnionego, bo… nielegalnego zabiegu. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyli lekarze ze szpitala, który uratował pacjentce życia oraz policja.
Wkrótce policja dokonała przeszukania w „klinice”, w której Riley o mało nie zabiła pacjentki. Należała ona do znanego aborcjonisty – Stevena Chase’a Brighama i na miejscu funkcjonariusze znaleźli zamrożone ciała 35 dzieci, zabitych w późnym okresie ciąży. Kobieta, tak jak i właściciel ośrodka, zostali natychmiast aresztowani pod zarzutami wielokrotnego morderstwa. W ich przypadku natychmiast interweniowało aborcyjne lobby i zostali uwolnieni… chociaż Brigham prowadził swoją działalność nie posiadając licencji lekarskiej ani wymaganych prawem zezwoleń. Zajmował się działalnością przestępczą, oferując swoje „usługi” kobietom chcącym przeprowadzić aborcję mimo zaawansowanej ciąży.
Rada lekarska wypunktowała Riley, że ta podejmując się takich praktyk nie była przygotowana na ewentualne zagrożenia życia jej pacjentek, przez godzinę zwlekała z wezwaniem karetki do kobiety, której przebiła macicę i uszkodziła jelita, a następnie nieprzytomną kobietę przetransportowała na ostry dyżur w pozycji siedzącej, najpierw z użyciem wózka inwalidzkiego a następnie na tylnym siedzeniu prywatnego samochodu, co pogłębiało jeszcze zagrożenie dla życia.
Dodatkowo wykryto, że kobieta kłamała już we wniosku o przyznanie jej w Maryland licencji lekarskiej. Zataiła informacje o dokonanych poprzednio przestępstwach. Dodatkowo, kłamała twierdząc, że taką licencję otrzymała w stanach Wyoming i rodzinnym Utah.
Chcąc zatuszować swoją przeszłość stwierdziła, że część informacji o przebiegu jej pracy została utajniona ze względu na prowadzoną przez nią specjalną działalność wojskową. Dokumentacja z kolei została zniszczona w pożarze archiwum. W rzeczywistości, w trakcie wykonywania służby wojskowej kobieta została skazana za kradzież tożsamości oraz karty kredytowej, dzięki której kupiła wówczas biżuterię i inne towary luksusowe.
Źródło: operationrescue.org
mat