19 marca 2023

Abp Broglio w kontekście niemieckiej drogi synodalnej: nikt z wyjątkiem diabła nie byłby zadowolony ze schizmy

(Zdjęcie ilustracyjne, święcenia biskupie ks. Timothy Broglio, fot. Reuters Photographer / Reuters / Forum)

Przewodniczący Episkopatu USA abp Timothy Broglio skomentował kierunek, w którym zmierza tzw. niemiecka droga synodalna. Stwierdził, że nauczania Kościoła wypływającego z Objawienia nie można zmieniać. Dodał, że ze schizmy nie byłby zadowolony nikt poza diabłem i wrogami Kościoła.

„Nauczanie Kościoła, które wypływa z Bożego Objawienia, nie może być zmienione. Trzeba to jasno powiedzieć i w tej kwestii nikogo nie wolno oszukiwać” – mówi abp Timothy Broglio. Zaznacza, że nikt z wyjątkiem diabła i wrogów Kościoła nie byłby zadowolony ze schizmy. Jednocześnie dodaje, że proces synodalny miał być czasem modlitwy i słuchania Ducha św., a Duch św. nigdy nie sprzeciwia się Pismu Świętemu czy Tradycji będącej źródłem Bożego Objawienia.

Abp Timothy Broglio zauważa, że proces synodalny zbyt często służy do wylewania żalów albo do forsowania własnych programów. Zapytany, jak mają zachować się niemieccy katolicy po tym, jak przewodniczący episkopatu i inni biskupi, wbrew wyraźnemu zakazowi Stolicy Apostolskiej nadal dążą do powołania Rady Synodalnej, odpowiedział wprost. Podkreślił, że Kościół zawsze kierował się zasadą: Roma locuta – causa finita (Rzym się wypowiedział, sprawa zakończona).

Wesprzyj nas już teraz!

„Trzeba zachować blask prawdy (veritatis splendor) i niemieccy katolicy powinni być przez nią przyciągani. Kto decyduje inaczej, stawia się poza Kościołem” – mówi amerykański hierarcha.

Zapytany o stawiane również w amerykańskim Kościele postulaty zmiany nauczania Kościoła, abp Broglio podkreślił, że nikogo nie można łudzić. „To, co opiera się na Bożym Objawieniu nie może ulec zmianie. Wybieranie pojedynczych fragmentów Biblii bez uwzględniania całości zawsze było nazywane herezją. Nie można wybierać jednej prawdy z pominięciem innych” – wskazuje przewodniczący Episkopatu USA.

Jako przykład amerykański biskup podaje Boże miłosierdzie. Wszyscy go potrzebujemy, ale można je przyjąć tylko poprzez pokutę i mocne postanowienie poprawy. Jezus mówi do cudzołożnicy, że jej nie potępia, ale nakazuje jej, by więcej nie grzeszyła. „Ważne jest jedno i drugie. Nie można wybierać jednego, a drugie pomijać” – mówi abp Broglio.

 

Źródło: KAI

Oprac. WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram