„Trudno dziś wyliczyć wszystkie dramaty, cierpienia i ofiary, jakie przyniosła II wojna światowa, a której tylko epizodem pozostanie sierpniowe Powstanie sprzed 69 lat” – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
W 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. Podkreślił, że Powstanie Warszawskie to nie był obłęd ’44, ale miłość i ofiara, abyśmy byli wolni.
Wesprzyj nas już teraz!
W uroczystej koncelebrowanej Mszy św. rozpoczynającej obchody 69. rocznicy Powstania Warszawskiego wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści ziemi częstochowskiej, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Częstochowy, kombatantów, młodzieży i drużyn harcerskich. Obecne były również uczestniczki Powstania Warszawskiego: Barbara Sielewicz i Bogumiła Kulik. Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrował ks. por. Władysław Golis – członek „Szarych Szeregów”.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 17 minutą ciszy za poległych w Powstaniu Warszawskim. Na początku Mszy św. abp Depo odniósł się do jednej z publikacji prasowych, w której autor pisał o tym gdzie znajduje się duchowa stolica Polski. Metropolita częstochowski z bólem zauważył, że w artykule nie ma Częstochowy. – Stawiam zasadnicze pytanie na jakiej podstawie utraciliśmy tytuł duchowej stolicy Polski. Jeśli nie przyłoży się do tego wszystkiego wiary, to Częstochowa znajdzie się w banku niepamięci narodowej – mówił abp Depo.
W homilii abp Depo podkreślił, że „Powstanie Warszawskie to nie był obłęd ’44, ale miłość i ofiara, abyśmy byli wolni.” – To było powstanie o życie narodu – mówił abp Depo, podkreślając, ze pamiętać trzeba również o powstaniu w getcie warszawskim.
Odnosząc się do wydarzeń II wojny światowej metropolita częstochowski podkreślił, że ujawniła się wtedy możliwość zbrodniczego unicestwiania całych narodów przez ludzi, którzy postawili się na miejscu Boga i nie pozwolili Mu działać. Dotknęło to szczególnie naród polski i żydowski. – Od krzyża na Golgocie, od chwili ukrzyżowania Chrystusa, prawdziwą wolność człowieka mierzy się Krzyżem, cierpieniem i męczeństwem – mówił abp Depo.
„Człowiek powinien budować i przeżywać swoje życie z udziałem Boga. Aby świat powierzony nam przez Niego spotykał się z Bogiem, a nigdy nie był wymierzony przeciwko Niemu. Wtedy bowiem zawsze obróci się on przeciwko człowiekowi” – kontynuował metropolita częstochowski.
Źródło:KAI
luk