Policja zatrzymała mężczyznę, który w niedzielny poranek pojemnikiem z czarną farbą chciał zniszczyć jasnogórski obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Sprawca został zatrzymany, nie zdołał wyrządzić szkód. Ojcowie paulini i abp. Wacław Depo, metropolita częstochowski, wzywają do modlitw ekspiacyjnych, szczególnie w czasie dzisiejszego Apelu Jasnogórskiego.
O incydencie poinformowała podinspektor Joanna Lazar, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Mężczyzna w wieku 58 lat około godziny 8 rzucił przedmiotem w obraz Madonny. Natychmiast został zatrzymany przez straż klasztorną. Jak się okazało, rzucił pojemnikiem z czarną farbą. Cudowny obraz nie został uszkodzony dzięki temu, że znajdował się za ochronną szybą.
Wesprzyj nas już teraz!
Mężczyzna jest przesłuchiwany przez policję. Prawdopodobnie zostanie mu postawiony zarzut obrazy uczuć religijnych.
– Zwracam się z serdeczną prośbą do wszystkich częstochowian, aby czy to indywidualnie, czy grupowo wraz ze swoimi duszpasterzami przybywali w tych dniach na Jasną Górę w modlitwie przebłagalnej za wszystkie zniewagi przeciw Bogu, Jego Matce i Kościołowi Świętemu – napisał abp Depo. – Jednocześnie zapraszam wszystkich diecezjan na comiesięczne czuwanie w nocy z 11 na 12 grudnia br., które będzie wielką modlitwą ekspiacyjną całego Kościoła częstochowskiego za wszystkie profanacje i świętokradztwa jakie mają miejsce w tych dniach i miesiącach na terenie archidiecezji. Są one skutkiem trwającej od dłuższego czasu antykościelnej i antychrześcijańskiej nagonki niektórych ugrupowań politycznych i mediów – stwierdza metropolita częstochowski. – Proszę Boga o łaskę obudzenia sumień wszystkich Polaków a w sposób szczególny rządzących tak naszym miastem, jak i Ojczyzną. Maryjo Królowo Polski módl się za nami – dodał arcybiskup.
– Myślę, że wszystkich nas zmroziła dziś rano wiadomość o tym, że próbowano zniszczyć obraz Matki Bożej Królowej Polski, symbol naszej wiary i naszej nadziei, symbol naszej tożsamości narodowej – powiedział przeor klasztoru na Jasnej Górze, o. Roman Majewski. – Wiadomość wydała się wręcz nieprawdopodobna, wstrzymaliśmy oddech, zatrzymały się nasze serca, jednak, dzięki Bogu, obraz ocalał.
Przeor wyraził radość, że paulini, którym powierzona jest troska o Obraz, podołali swojemu zadaniu, ustrzegli przed „tymi, którzy nie wiedzą co czynią – zaznaczył. – Zabezpieczenie Obrazu jest skuteczne i nie odniósł on żadnego szwanku – podkreślił o. Majewski. Dodał, że „cała Polska zapłakała, wielu ludzi zwróciło przerażone serca w stronę sanktuarium”. – Dziękujemy za troskę naszego narodu o nasz klasztor, o sanktuarium, o Jasną Górę – mówi przeor. – Dziękujemy za modlitwy, za słowa wsparcia, a wszystkim służbom za ich profesjonalną i szybką akcję ochrony przed tymi, którzy – powtórzę raz jeszcze – nie wiedzą co czynią – dodał o. Majewski.
Cudowny Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania Sanktuarium uznany został za relikwię Królestwa Polskiego. Obraz stopniowo stał się naszym narodowym symbolem, niemal drugim herbem państwa polskiego. Noszono go na sztandarach i proporcach, zdobił broń, ordery i ryngrafy. Dzisiaj obraz eksponowany jest w tzw. sukienkach, czyli w nakładanych na niego okryciach z jedwabiu, z naszytymi kosztownościami ofiarowanymi jako wota. Aktualnie Obraz posiada dziewięć sukienek, z których każda nosi inną nazwę. Najcenniejsze to: diamentowa i rubinowa.
Z obrazem związana jest tradycja pielgrzymowania milionów wiernych do Częstochowy. Jasna Góra, to jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych na świecie, miejsce pielgrzymek nie tylko Polaków, lecz katolików z całego świata. Właśnie ze względu na jego obecność, rocznie do jasnogórskiego sanktuarium przybywa ok. 4,5 mln pielgrzymów.
Źródło: tvp.info, KAI
mat, kra